Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. február 2024, štvrtok
 

Pred 32 rokmi opustili sovietske vojská územie bývalého Československa

22. 06. 2023

odchod-ruskych vojsk (3)

K definitívnemu odsunu sovietskych vojsk došlo 21. júna 1991. Pri pamätníku v meste Sliač, kde boli sovietské vojská umiestnené, v stredu 21. júna 2023 si túto kľúčovú udalosť našich novodobých dejín pripomenuli minister vnútra SR Ivan Šimko, minister obrany SR Martin Sklenár, Michal Kocáb, bývalý predseda parlamentnej komisie pre dohľad na odsun sovietskych vojsk gen. Svetozár Naďovič, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš a ďalší vážení hostia.  

Odsun sovietskych vojsk predstavoval dôležitý míľnik v národnom oslobodzovacom procese Slovákov a Čechov. Symbolicky sa tým uzavreli stránky dlhoročnej okupácie a začala nová etapa našej histórie. 

 Keď ruský imperiálny vodca Brežnev otvorene hovoril o doktríne obmedzenej suverenity pre štáty, ktoré si po II. svetovej vojne podmanili, tak aj to bol v skutočnosti lživý eufemizmus. Tie drobné čriepky zvrchovaného rozhodovania o vlastnom živote sme počas minulého režimu vlastne iba predstierali. Preto na deň, keď pred 32 rokmi odtiaľto odišiel posledný vojenský okupačný kontingent, nezabudnime,” pripomenul minister vnútra SR Ivan Šimko. 

Táto historická udalosť symbolizuje nezávislosť, suverenitu a slobodu našej krajiny. Bolo to víťazstvo odhodlania a súdržnosti našich občanov, ktorí sa vtedy spojili s cieľom dosiahnuť nezávislosť a demokraciu. Je nutné si uvedomiť, že pokiaľ by k odsunu nedošlo počas relatívne krátkeho obdobia, proces vymedzenia sa proti bývalemu režimu ako aj krajine by mohol v tom čase čerstvú demokraciu nepríjemne poznačiť.

Spomienka na Sliači

Triťsaťdva rokov sa odvtedy usilujeme prekonávať dedičstvo onoho ponižujúceho obdobia. Aj dnes, keď Kremeľ rukou kradmou siaha na to, čo mu nepatrí, vidíme okolo seba pohrobkov tohto nesvojprávneho času. Nepripustime, aby tu zaviedli novú normalizáciu,” povedal minister vnútra SR Ivan Šimko. 

Úsilie tých, ktorí sa zaslúžili o našu slobodu a nezávislosť, je potrebné pripomínať, pretože tak modernému Slovensku a Česku otvorili cestu k novému začiatku a prispeli k formovaniu demokratickej spoločnosti, v ktorej dnes žijeme.

Spomienka na Sliači

“Ďakujem všetkým tým, ktorí sa zaslúžili o to, aby sa Česi a Slováci mohli slobodne nadýchnuť a vykročiť suverénnym spôsobom k slobode a k hodnotám, ktoré v skutočnosti reprezentujeme. Prihlásili sme sa k nim členstvom v NATO a EÚ, a práve tam vidno rozdiel medzi bývalým Varšavským paktom a NATO. Varšavská zmluva k nám poslala vojsko, ktoré sme nechceli, aby nás tu držali pod útlakom, 73-tisíc vojakov, oproti tomu, keď nám naši spojenci prídu na pomoc iba vtedy, keď ich o to požiadame a ostanú tu len tak dlho, ako to budeme chcieť my,” zdôraznil minister obrany Martin Sklenár. 

Toto výročie zároveň predstavuje príležitosť na reflexiu a uznanie úspechov, ktoré sme ako štát Československo a neskôr aj Slovensko počas týchto 32 rokov dosiahli. Zároveň je to výzva na zachovanie a posilnenie hodnôt, ktoré nám odkázali naši predchodcovia - slobodu, demokraciu a mier.

Odsun sa týkal viac ako:

  • 73 500 vojakov a 40 000 rodinných príslušníkov, 
  • 1 220 tankov, 
  • 2 505 bojových vozidiel, 
  • 1 216 diel,  
  • 77 lietadiel, 
  • 146 helikoptér. 

Do Sovietskeho zväzu bolo vypravených 825 vlakov: spolu 31 000 vagónov bojovej techniky.

Zdroj: Ústav pamäti národa  

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz