Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Prednášky pre seniorov po celom Slovensku pokračujú

15. 02. 2016

seniori-prevencia-ilustrak

Odbor prevencie kriminality MV SR v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti SR pod heslom „brániť sa oplatí“ realizuje pravidelne školenia pre seniorov.  Za posledné dva roky prešli odborníci zaoberajúci sa témou kriminality páchanej na senioroch takmer všetkými regiónmi Slovenska, pričom vyškolených bolo už niekoľko tisíc seniorov. V poslednom období sa prednášky konali v Trnave, Handlovej, Senici, Zvolene, či v Kútoch.

Na zvýšenie ostražitosti a časté podvodné praktiky páchateľov upozorňuje seniorov riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR, Jozef Halcin. Štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR, Monika Jankovská, objasňuje seniorom problematiku pôžičiek a podvodov nebankových subjektov. Prítomní odborníci seniorom radia ako postupovať pri podaní trestného oznámenia, pri žiadosti o náhradu škody, pri odstúpení od zmluvy a pod.

Jozef Halcin a Monika Jankovská počas jednej z prednášok pre seniorov
Jozef Halcin a Monika Jankovská počas jednej z prednášok pre seniorov

V roku 2015 bolo zistených 92 trestných činov páchaných na senioroch použitím rôznych legiend. Za prvý mesiac roku 2016 bolo zaznamenaných 6 prípadov podvodov páchaných na senioroch, najviac použitím legendy „vnuk“, kedy sa cudzia osoba vydáva za rodinného príslušníka pod zámienkou požičania peňazí. V tomto prípade je nutné seniorom zdôrazniť,  že ak niekto z ich  príbuzných potrebuje požičať peniaze, aby ich nedávali cudzej osobe, ale osobne do rúk príbuznému.

O vynaliezavosti páchateľov svedčí aj varovanie Slovenského plynárenského priemyslu /SPP/ pred podvodmi v súvislosti s vyplácaním vratiek. Organizované skupiny, ktoré sa vydávajú za pracovníka SPP, žiadajú od ľudí takzvaný „preddavok na spracovanie dát o vratkách“ vo výške 20 eur. SPP radí, aby ľudia v takýchto prípadoch okamžite kontaktovali políciu na telefónnom čísle 158. Pre výpočet výšky vratky ľudia nemusia robiť vôbec nič, pretože poštovú poukážku so štátnym príspevkom dostanú priamo do svojej schránky.

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz