Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. jún 2024, pondelok
 

Predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie odštartovalo zasadnutím Európskej komisie

01. 07. 2016

eu200

Slovenská republika sa v piatok 1. júla 2016 ujala rotujúceho predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré na druhý polrok 2016 prebrala od Holandska. Pri tejto príležitosti pricestovali na Slovensko členovia Európskej komisie na čele s jej predsedom Jeanom-Claudom Junckerom, ktorí v piatok 1. júla v Bratislave rokovali s členmi slovenskej vlády. Takéto zasadnutie EK tradične sprevádza úvod každého predsedníctva.


Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ - informácie ministerstva vnútra

Historicky prvé predsedníctvo SR prichádza v čase, keď EÚ stojí pred výzvami v podobe rozhodnutia britských občanov o vystúpení Spojeného kráľovstva z únie, migračnej krízy vyvíjajúcej tlak na jednotu schengenského priestoru, či bezpečnostných otázok po teroristických útokoch v Paríži a Bruseli.

 


Program slovenského predsedníctva, ktorý vláda SR schválila vo štvrtok 30. júna, obsahuje 4 priority:

  • Hospodársky silná Európa
  • Moderný jednotný trh
  • Udržateľná azylová a migračná politika
  • Globálne angažovaná Európa.

Spoločné foto členov EK a kabinetu SR

Rada EÚ patrí medzi hlavné inštitúcie Európskej únie. Jej úlohou je formovanie európskej legislatívy spolu s Európskym parlamentom, ako aj koordinácia medzi členmi EÚ v jednotlivých rezortoch, napríklad pri spoločnej zahraničnej či bezpečnostnej politike. V rade sú zastúpené členské štáty, ktoré sa na jej čele striedajú každých šesť mesiacov. Predsedajúca krajina vedie zasadnutia na všetkých úrovniach rady a má za úlohu okrem iného hľadať kompromisy v dôležitých otázkach i navonok zastupovať členské štáty voči ďalším inštitúciám únie ako EK a EP.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz