Prevencia ako ochrana seniorov pred nekalými praktikami podomových predajcov

Žarnovica, 19. 05. 2014

dochodcovia

Vo štvrtok 19. mája 2014 poslankyňa NR SR Viera Šedivcová, zástupkyňa primátora mesta Žarnovica Alena Kazimírová a OZ Seniorské informačné centrum pozvali seniorov zo Žarnovice a Žiaru nad Hronom do kultúrneho domu v Žarnovici na stretnutie k problematike podomových obchodníkov a ich praktík pri predajných akciách. Hosťami stretnutia boli štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská a  riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra Slovenskej republiky Jozef Halcin. Seniorské informačné centrum zastupoval riaditeľ centra Miroslav Bertovič.

 Stretnutie seniorov v Žarnovici - ochrana pred nekalými praktikami podomových predajcov - záber spredu

Záujem o stretnutie bol veľký, zúčastnila sa ho asi stovka seniorov, ktorí si úvodom pozreli film Šmejdi a v nasledujúcej diskusii sa podelili so svojimi zlými skúsenosťami z nákupov od nekalých predajcov, či už na organizovaných akciách, prostredníctvom internetu, alebo priamo v svojich domovoch.

Jozef Halcin predstavil narastajúci problém a formy zneužívania dôvery starších občanov za účelom obohacovania sa organizovaných skupín podvodníkov. Pracovníčka úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Ľuba Rehánková oboznámila seniorov s rôznymi legendami, zámienkami, pomocou ktorých sa rôzni podvodníci snažia vymámiť peniaze od seniorov.

 Stretnutie seniorov v Žarnovici - ochrana pred nekalými praktikami podomových predajcov - záber zboku

Ako sa ukázalo, viacerí sa stali obeťami nanúteného obchodu, ale neodhodlali sa podať na polícii trestné oznámenie. Mnohí si myslia, že ak sa stali obeťami podvodníkov a podvodných zmlúv, tak s tým už nič nemožno robiť. Takýto postoj sťažuje úlohu orgánom činným v trestnom konaní, aby konali v prospech občanov. Štátna tajomníčka Monika Jankovská poučila seniorov ako sa vyhnúť problémom s nevýhodnými nákupmi, oboznámila ich s právami, ktoré majú. Informovala aj o novele zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji, o možnostiach odstúpenia od zmluvy, ako sa obrátiť o pomoc na Komisiu na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách, na centrum právnej pomoci, či na občianske združenia právnych služieb spotrebiteľov atď.

Ďalším problémom je, že občania často nevedia, že náhradu škody si musia aj v prípade podania trestného oznámenia vymáhať v občianskom súdnom konaní. Seniorom bolo okrem letákov a brožúr s radami poskytnuté aj konkrétne poradenstvo.

Ministerstvo vnútra a  ministerstvo spravodlivosti budú i naďalej spolupracovať s občianskymi združeniami a orgánmi verejnej správy pri  takýchto preventívnych aktivitách tak, aby sa osveta dostala k čo najväčšiemu počtu možných obetí podvodov.