Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. december 2023, sobota
 

Prevencia ako ochrana seniorov pred nekalými praktikami podomových predajcov

Žarnovica, 19. 05. 2014

dochodcovia

Vo štvrtok 19. mája 2014 poslankyňa NR SR Viera Šedivcová, zástupkyňa primátora mesta Žarnovica Alena Kazimírová a OZ Seniorské informačné centrum pozvali seniorov zo Žarnovice a Žiaru nad Hronom do kultúrneho domu v Žarnovici na stretnutie k problematike podomových obchodníkov a ich praktík pri predajných akciách. Hosťami stretnutia boli štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská a  riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra Slovenskej republiky Jozef Halcin. Seniorské informačné centrum zastupoval riaditeľ centra Miroslav Bertovič.

 Stretnutie seniorov v Žarnovici - ochrana pred nekalými praktikami podomových predajcov - záber spredu

Záujem o stretnutie bol veľký, zúčastnila sa ho asi stovka seniorov, ktorí si úvodom pozreli film Šmejdi a v nasledujúcej diskusii sa podelili so svojimi zlými skúsenosťami z nákupov od nekalých predajcov, či už na organizovaných akciách, prostredníctvom internetu, alebo priamo v svojich domovoch.

Jozef Halcin predstavil narastajúci problém a formy zneužívania dôvery starších občanov za účelom obohacovania sa organizovaných skupín podvodníkov. Pracovníčka úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Ľuba Rehánková oboznámila seniorov s rôznymi legendami, zámienkami, pomocou ktorých sa rôzni podvodníci snažia vymámiť peniaze od seniorov.

 Stretnutie seniorov v Žarnovici - ochrana pred nekalými praktikami podomových predajcov - záber zboku

Ako sa ukázalo, viacerí sa stali obeťami nanúteného obchodu, ale neodhodlali sa podať na polícii trestné oznámenie. Mnohí si myslia, že ak sa stali obeťami podvodníkov a podvodných zmlúv, tak s tým už nič nemožno robiť. Takýto postoj sťažuje úlohu orgánom činným v trestnom konaní, aby konali v prospech občanov. Štátna tajomníčka Monika Jankovská poučila seniorov ako sa vyhnúť problémom s nevýhodnými nákupmi, oboznámila ich s právami, ktoré majú. Informovala aj o novele zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji, o možnostiach odstúpenia od zmluvy, ako sa obrátiť o pomoc na Komisiu na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách, na centrum právnej pomoci, či na občianske združenia právnych služieb spotrebiteľov atď.

Ďalším problémom je, že občania často nevedia, že náhradu škody si musia aj v prípade podania trestného oznámenia vymáhať v občianskom súdnom konaní. Seniorom bolo okrem letákov a brožúr s radami poskytnuté aj konkrétne poradenstvo.

Ministerstvo vnútra a  ministerstvo spravodlivosti budú i naďalej spolupracovať s občianskymi združeniami a orgánmi verejnej správy pri  takýchto preventívnych aktivitách tak, aby sa osveta dostala k čo najväčšiemu počtu možných obetí podvodov.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz