Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Pri bombových hrozbách na školách v utorok 7. mája išlo pravdepodobne o kybernetický útok

08. 05. 2024

logo Policajného zboru SR

V prípade bombových hrozieb na školách v utorok 7. mája šlo s najväčšou pravdepodobnosťou o kybernetický útok. Informovali o tom na tlačovej konferencii v stredu 8. mája  2024 prvá štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská a viceprezident PZ pre vnútorný poriadok a bezpečnosť Rastislav Polakovič.

Rastislav Polakovič oznámil,  že vo štvrtok 9. mája  budú od rána monitorovať policajti situáciu pri školách po celom SLovensku. Polícia eviduje vyše 1500 podaní na základné, materské a stredné školy. Po dôkladných prehliadkach sa hrozby nepotvrdili. Po páchateľovi polícia pátra.

Štátna tajomníčka Lucia Kurilovská ubezpečila, že situácia je pokojná. Polícia podľa nej prezrela všetky priestory v školách. "Zajtra už môže normálne prebiehať výučba," vyhlásila. Na prípade pracujú viaceré zložky polície.
Lucia Kurilovská informovala, že vo veci prebieha trestné konanie. "V takomto rozsahu sme ešte nezaznamenali takéto útoky," uviedla s tým, že sa na odhalení páchateľa pracuje, digitálne stopy sa dajú zistiť. "Urobí sa všetko preto, v zmysle získania dôkazov, aby bol páchateľ čo najrýchlejšie odhalený," dodala.

Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, vyšetrovanie dozoruje prokurátor oddelenia závažnej kriminality generálnej prokuratúry. Páchateľovi za takýto skutok hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

Polícia odporúča vo štvrtok 9. mája otvorenie škôl. Ak by počas štvrtka prišli ďalšie informácie, policajti sú pripravení prijať ďalšie opatrenia.  

Lucia Kurilovská v tejto súvislosti pripomenula, že od januára pracuje MV SR  na ochrane mäkkých cieľov, zamerali sa najmä na základné a stredné školy. Všetky školy vypracovali bezpečnostné dotazníky, na základe ktorých budú môcť identifikovať riziká.

Rezort vnútra chce spolu s ministerstvom školstva nastaviť v školách systém cvičení, ktorých súčasťou bude aj evakuácia budovy. "Je dôležité nastaviť procesy v školách, aby ak dostanú takú informáciu, okamžite informovali linku 158, kde sú vysoko profesionálni ľudia," doplnil viceprezident Polakovič. Štátna tajomníčka Kurilovská informovala, že pre školy sa vyčlenilo 2050 policajtov. "Každá základná a stredná škola má svojho policajta, človeka, na ktorého sa môžu kedykoľvek obrátiť," ozrejmila s tým, že školy sa môžu na policajta obrátiť aj vtedy, ak by hrozili prejavy extrémizmu.

Pri opatreniach nechcú ísť cestou detektorov kovov, z psychologického hľadiska to podľa Kurilovskej nemá priaznivý vplyv na ďalší psychický vývoj a pobyt v škole. "Turnikety sú určitou zábezpekou, takisto zabezpečenie areálu. V rámci Rady vlády SR pre prevenciu kriminality sme vyčlenili milióny eur na kamerové systémy, ktoré budú pre obce a mestá s dôrazom na ich umiestnenie pri školách," doplnila.

Uplynulé dni podľa viceprezidenta PZ Rastislava Polakoviča preverili nielen akcieschopnosť polície, ale aj trpezlivosť rodičov a pedagógov. Vedenie polície poďakovalo všetkým policajtom za ich nasadenie pri ochrane žiakov a personálu škôl. 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz