Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. apríl 2024, piatok
 

Pri nerozvážnom skracovaní cesty cez koľaje každý rok prídu o život desiatky ľudí

10. 04. 2018

priecestia2018-ilustr

Železnice Slovenskej republiky v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru pripravili na 10. apríla 2018 už po druhýkrát preventívno-bezpečnostnú akciu pod názvom ,,Stihnem  - nestihnem". Zameraná bola na kontrolu na nelegálnych prechodoch cez železničnú trať, kadiaľ si občania všetkých vekových kategórii, vrátane mládeže a detí, a dokonca aj cyklisti, skracujú cestu.

Nerešpektovaním všeobecného zákazu vstupovať do obvodu dráhy  a  prechádzať cez železničnú trať mimo vyznačených a na to určených prechodov nielen porušujú zákon a dopúšťajú sa priestupku, ale predovšetkým vedome a nepochopiteľne riskujú svoj život. Zrážka s mnohotonovým kolosom, ktorého brzdná dráha je v závislosti od dĺžky a hmotnosti vlaku niekoľko sto metrov, máva fatálny následok.  

Policajti pri nelegálnych priechodoch

Z dôvodu nelegálneho prechádzania cez železničnú trať mimo označených priechodov zahynú na Slovensku každý rok desiatky osôb. Len v priebehu tohto roka zaznamenali Železnice Slovenskej republiky 27 zrážok mimo označených priecestí, pričom 22 ľudí zomrelo a päť sa ťažko zranilo.

Policajti pri nelegálnych priechodoch

ŽSR a polícia vybrali v rámci celého Slovenska celkom 82 nelegálnych prechodov, kde  hliadky železničnej polície v najfrekventovanejšom čase monitorovali pohyb osôb na miestach, kde to nie je dovolené,  a tiež 37  železničných priecestí, kde vodiči najčastejšie porušujú zákon o cestnej premávke, predovšetkým maximálnu povolenú rýchlosť 30 km/hod.,  a nerešpektujú výstražnú svetelnú a zvukovú signalizáciu. Každý z prichytených previnilcov dostal od policajtov informačný leták, v ktorom je vysvetlené, ako a kde bezpečne prechádzať cez železničnú trať.

 


Výsledky v číslach:

  • Zúčastnení príslušníci PZ: 166
  • Skontrolované osoby: 583 (197 - chodci, 359 vodiči, 27 cyklisti)
  • Nepovolené prechádzanie cez dráhu: 125
  • Porušenie maximálnej rýchlosti na železničnom priecestí: 104
  • Priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky: 50
  • Policajti v jednom prípade zadržali vodičský preukaz za jazdu na červenú a vypátrali jednu vec.

 


 

Nebezpečné prechádzanie cez trať

Ako pripomenul minister dopravy Árpád Érsek, nerešpektovaním všeobecného zákazu vstupovať do obvodu dráhy a prechádzaním cez koľaje mimo vyznačených priechodov ľudia nielen porušujú zákon, ale predovšetkým nezmyselne riskujú svoj život.

„Často prebiehajú cez koľajnice, mladí ľudia pri tom majú neraz slúchadlá, počúvajú hudbu a nepočujú vlak. Pri zrážke s ním je pri tom takmer isté, že bude mať smrteľné následky. Je škoda tých životov, a preto by sme chceli vyzvať ľudí, občanov, učiteľov, aby robili prevenciu v školách i medzi sebou a mysleli na to, že je lepšie radšej prejsť pár krokov navyše, ako raz vojsť do cesty vlaku,“ pripomenul minister Érsek.

Sprava: minister Arpád Ersek, viceprezident PZ ĽUbomír Ábel a šéf železničnej polície Marek Petruš

Podľa slov viceprezidenta PZ SR Ľubomíra Ábela môže policajt za prechod koľajníc mimo označených priecestí uložiť pokutu od desať do 50 eur, v správnom konaní sa môže vyšplhať na 300 eur. „Polícia víta takúto akciu. Cieľom je poukázať na to, aby sa občania sami chránili, pretože na koľajniciach skutočne ide o život, preto je aj ten adrenalínový názov akcie, Stihnem – nestihnem, nastavený tak, aby poukázal na toto nebezpečenstvo," vysvetlil viceprezident Ábel.

Policajti a previnilci pri nelegálnych priechodoch

Polícia podľa jeho slov vlani zdokumentovala okolo 5000 priestupkov, ktoré spáchali ľudia pri prechádzaní cez koľajnice mimo označených priechodov. „A neraz sú medzi nimi aj rodičia s deťmi. A to je veľmi zlý príklad. Treba si uvedomiť, že ten vlak je veľmi silný súper a stret s ním je spravidla smrteľný. Preto sa chceme aktívne podieľať aj na ďalších aktivitách v rámci prevencie, lebo je to jediná cesta, ako znížiť počet tragických udalostí,“ skonštatoval viceprezident Ľubomír Ábel.

Táto nelegálna cestička už má svoju obeť

Preventívna akcia sa v utorok 10. apríla 2018 konala aj na priecestí na Kamennej ceste v Trnave, ktoré je zabezpečené zvukovou i svetelnou signalizáciou. „Je zarážajúce, že aj napriek tomu máme v jeho okolí niekoľko nelegálnych priechodov. A pri tom každé prechádzanie koľajníc a skracovanie si cesty je vedomým a dobrovoľným  ohrozením života. Je ťažké porozumieť, prečo to ľudia robia, keď stačí prejsť pár krokov navyše a prejsť celkom bezpečne. Len na tejto trati sa od roku 2010 stalo 13 nehôd, pri ktorých 11 ľudí zomrelo,"uviedol generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz