Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Pri ochrane vonkajšej hranice požiadame o pomoc agentúru Frontex

28. 02. 2022

mikulec-jha-27022022-ilustr

Humanitárna pomoc v súvislosti s Ukrajinou, otázky bezpečnosti vrátanie riadenia vonkajších hraníc a zvládanie hybridných hrozieb boli témami rokovania ministrov pre vnútorné záležitosti v nedeľu 27. februára 2022 v Bruseli.

Minister vnútra Roman Mikulec informoval, že Slovenská republika ako susedný štát v zmysle Kódexu schengenských hraníc  od momentu vzniku humanitárnej núdze umožňuje vstup na naše územie aj osobám, ktoré nemajú potrebné doklady či víza.

Európska únia a Agentúra pre azyl v tejto situácii navrhli preskúmať implementáciu vhodného systému dočasnej ochrany. Minister Roman Mikulec uviedol, že Slovensko po operatívnej novelizácii azylového zákona už môže využívať inštitút dočasného útočiska aj bez rozhodnutia Rady EÚ. Podmienky a dĺžku jeho trvania by čoskoro mala určiť slovenská vláda.

V našich azylových zariadeniach a ďalších objektoch sme schopní ubytovať 40-tisíc osôb, pričom, ako spresnil minister Roman Mikulec, rátame aj s ďalšími ubytovacími možnosťami.  

Minister Roman Mikulec na rokovaní  Rady

Minister tiež uviedol, že napriek rozhodnutiu slovenskej vlády posilniť ochranu slovensko-ukrajinskej hranice príslušníkmi Ozbrojených síl, požiadame o podporu aj agentúru Frontex. „Ako krajina v prvej línii si totiž uvedomujeme, že ide o vonkajšiu hranicu celého schengenského priestoru,“ dodal minister.  Doplnil, že Slovensko má už identifikované požiadavky aj pre materiálnu a humanitárnu pomoc a pre ich získanie chce využiť Európsky mechanizmus civilnej ochrany.

Ministri tiež rozhodli o aktivácii integrovaného systém Európskej únie pre reakciu na politickej úrovni v krízových situáciách (IPCR). Vytvorí sa tak  platforma solidarity, ktorej cieľom bude zaručiť mobilizáciu všetkých dostupných prostriedkov a nástrojov EÚ a členských štátov.

Na programe bola aj debata  o koordinácii budúcej vízovej politiky voči Ruskej federácii, keďže dohody o zjednodušení vízového režimu s Ruskom boli čiastočne pozastavené. Zdôraznila sa potreba naďalej posilňovať prostriedky predvídania a reakcie na hybridné hrozby, ktoré sa šíria najmä z Ruska. Podľa Romana Mikulca sme na Slovensku zatiaľ nezaznamenali ohrozenie kritickej infraštruktúry a bezpečnosti, ktoré by súviselo s dianím na Ukrajine. „Samozrejme, zvýšili sme aj ochranu objektov obrannej infraštruktúry,“ doplnil minister Mikulec

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz