Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Pri rómskej osade v Krompachoch už funguje nové operačné stredisko PZ, postupne vzniknú ďalšie

14. 05. 2019

krompachy-kamery-sakova-maj2019-ilustr

Ministerka vnútra SR Denisa Saková v pondelok 13. mája 2019 navštívila nové operačné stredisko Policajného zboru neďaleko rómskej osady v Krompachoch na Spiši, ktoré funguje mesiac. Upozornila, že toto pracovisko má pôsobiť predovšetkým preventívne a zámerom  ministerstva je garantovať dohľad nad kritickými miestami, kde je podľa štatistík najviac trestných činov.  
    

„Toto operačné stredisko sa zriadilo v spolupráci a za podpory samosprávy. V tomto projekte sme sa upriamili na znižovanie kriminality u našich minoritných spoluobčanov. To bola aj jedna z mojich priorít, s ktorými som nastupovala do funkcie, aby klesala kriminalita v rómskych osadách," skonštatovala Denisa Saková. Operačné stredisko funguje od 15. apríla 24 hodín denne, sedem dní v týždni a pracuje v ňom šesť výsluhových dôchodcov, ktorí podľa ministerky veľmi dobre poznajú činnosť Policajného zboru.

Operačné stredisko v Krompachoch

Na obrazovkách sledujú videozáznam z 32 videokamier, ktoré vlastní samospráva. „Prisľúbili sme zároveň pani primátorke dokúpiť 26 ďalších kamier, ktorých videozáznam sa taktiež bude prenášať priamo sem. Naši pracovníci narušenie poriadku alebo páchanie akejkoľvek trestnej činnosti automaticky hlásia. Máme tu tiež vyčlenenú špeciálnu hliadku, ktorá zasahuje na kritických miestach a rieši jednotlivé priestupky a oznamy," ozrejmila ministerka Saková a dodala, že od otvorenia pracoviska riešili v Krompachoch 13 podnetov.

Primátorka Krompách Iveta Rušinová, ministerka Denisa Saková, za ňou vicprezident PZ Robert Bozalka

Nové operačné stredisko víta aj primátorka mesta Iveta Rušinová. Samospráva podľa nej nedokázala vlastnými silami a prostriedkami zabezpečiť, aby boli kamery sledované 24 hodín denne a mestská polícia tak pri niektorých momentoch nemohla zareagovať rýchlo. „Je to veľká pomoc v najproblémovejších lokalitách a ocenili to aj naši obyvatelia. Veľmi dobre to pôsobí aj psychologicky na ľudí, keď vidia, že tento priestor je monitorovaný kamerami. Myslím si, že kamier nikdy nie je dosť a som rada aj ďalšej hliadke, ktorá tu je," zhodnotila primátorka. 

Denisa Saková, operátor strediska Štefan Ledecký a viceprezident PZ Róbert Bozalka

Ministerstvo chce v tomto projekte pokračovať aj na iných miestach v rámci regiónu, ministerka konkretizovala, že v horizonte troch až šiestich mesiacov by chceli do tohto operačného strediska prenášať záznam aj z neďalekých obcí Kluknava, Richnava a mesta Spišské Vlachy. Ide o pilotný projekt a takýchto operačných stredísk by malo podľa Sakovej vzniknúť v Prešovskom a Košickom kraji niekoľko. „Cieľom je, aby v nich monitorovali situáciu a riešili nasadenie síl a prostriedkov pri narušení verejného poriadku a inej násilnej trestnej činnosti. Vedeli by sme si predstaviť niečo takéto aj v okresoch Rožňava a Revúca, ale napríklad tiež v okolí Jarovníc v Prešovskom kraji," doplnila Denisa Saková.

Realizácia pilotného operačného strediska v Krompachoch stála 25 000 eur, ministerstvo vyčlenilo na projekt ďalších 2,5 milióna eur. Tieto prostriedky môžu formou dotácie získať aj iné obce, ktoré majú podobné problémy, aby si na tento účel dokázali zabezpečiť kamerový systém a následne prenášať záznam do operačného strediska.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz