Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. apríl 2024, streda
 

Pri zimných túrach v horách nič nepodceňujte a nezanedbávajte prípravu

24. 01. 2023

hzs-vlado-ilustr

Malá Fatra, Veľká Fatra, Lúčanská Fatra, Kremnica-Skalka sú na hrebeňoch  pokryté snehom, výška snehovej nádielky v uplynulých dňoch dosiahla od 50 do 100 centimetrov, vplyvom vetra je navyše nerovnomerne rozmiestnená.  Vo Vysokých a Nízkych Tatrách sú chodníky zľadovatené. Horskí záchranári  pomáhali  viacerým vyčerpaným turistom. Preto apelujú na návštevníkov hôr, aby prípravám na zimnú túru venovali väčšiu pozornosť.

Zimná túra nerovná sa letná túra. Zimná túra je v mnohých aspektoch náročnejšia," vysvetľuje riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Na čo pamätať, aby sme sa  na zimnú túru vybrali naozaj pripravení:

  • pohyb na snehu, najmä v prípade, že trasa je neprešliapaná, je náročnejší;
  • v zime do batohu potrebujeme zbaliť podstatne viac vecí ako v lete;
  • treba rátať s možnou zmenou teplôt a rizikom hypotermie;
  • v zime trvá denný svit kratšie.

Ako sa čo najlepšie pripraviť na túru?

Správna výstroj je jedným z najdôležitejších predpokladov bezpečnosti v horách. Pri obliekaní myslíme na vrstvenie pre dosiahnutie komfortu pri pohybe, ale aj keď stojíme, či oddychujeme. „Do batoha si pribalíme spodnú vrstvu na prezlečenie, aj teplú vrstvu navyše v prípade, že by nám bola zima. Turistické topánky volíme vysoké, odolné voči vode," povedal riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Výzbroj pre zimnú návštevu hôr vyberáme takú, aby dokonale odpovedala športovému zameraniu. Čím náročnejšiu túru sa chystáme absolvovať, tým väčší nárok by sme mali klásť na kvalitu výzbroje.

Podľa horských záchranárov však treba mať na pamäti, že ani  najlepšia výzbroj a výstroj nás neuchráni pred nebezpečenstvom, pokiaľ nečerpáme zo základných pravidiel, ktorými je potrebné riadiť sa v horách.  

Horská záchranná služba návštevníkom hôr  dôrazne odporúča:

Túru si dobre naplánujte: Zvýšenú pozornosť venujte predpovedi počasia. Pokiaľ sa počasie nevyvíja dobre, túru zrušte, respektíve upravte na ľahšiu variantu, prípadne inú aktivitu.

Pri časovom plánovaní túry berte do úvahy fakt, že časy na turistických smerovníkoch neberú do úvahy snehovú pokrývku a postupujte pomalšie, najmä v prípade, že stopu prešliapavate.

Pokiaľ je to možné, majte pripravenú i kratšiu variantu túry. Pri plánovaní túry tiež dávajte pozor na to, aby chodník neprechádzal lavínovou dráhou. Lavínové dráhy sú súčasťou mnohých online turistických máp. Pri zvýšenom lavínovom nebezpečenstve upravte cieľ túry. Pre aktuálne informácie o podmienkach v horských oblastiach odporúčame navštíviť www.hzs.sk, pre aktuálnu lavínovú situáciu www.laviny.sk

Do hôr sa nepúšťajte sami, zapisujte sa do knihy túr na horskej chate.

Disponujte plne nabitým telefónom, chráňte ho v teple, aby sa vám vplyvom chladu nevybila baterka.

Nainštalujte si aplikáciu HZS, ktorá vám poskytne aktuálne informácie o podmienkach v pohoriach a  zároveň v prípade potreby  napomôže lokalizácii hľadaného.

Pokiaľ hrozí zhoršenie počasia, na horské túry nenastupujte, resp. zvoľte cieľ v nižšie položených oblastiach.

Výstroj či výzbroj, paličky, retiazkové mačky, stúpacie železá či cepín nenechávame v aute len preto, že na parkovisku sa nám zdá, že ich  určite nebudete potrebovať.  

Dôslednou prípravou na zimnú túru a myslením aj  na nepredvídané situácie sa vyhnete  komplikáciám, nešťastiu, či tragédii," povedal riaditeľ HZS Marek Biskupič.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz