Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Profesionáli zo Slovenska sa zúčastnili na najväčšom poľnom cvičení zdravotníkov v Európe

19. 10. 2018

zachranari-oktober2018-ilustr

Slovenská republika sa prostredníctvom Asociácie samaritánov Slovenskej republiky a Letky MV SR v rámci spoločného projektu s Nemeckom a Rakúskom EURACARE Flight & Shelter /modul leteckej evakuácie z miesta zasiahnutého katastrofou, ktorého súčasťou je aj lekárska časť modulu,  a ktorá poskytuje zdravotnú a psychosociálnu pomoc/ úspešne zapojila do najväčšieho zdravotníckeho poľného cvičenia v Európe s názvom EU MODEX Romania.

Scenár cvičenia hovoril o vzniku mimoriadnej udalosti v Rumunsku, pričom súčasťou bolo aj nasadenie poľnej nemocnice v rámci účasti zahraničných modulov a simulácia reálnych lekárskych zákrokov. Modul EURACARE Flight & Shelter bol dňa 14. októbra 2018, prostredníctvom sekcie krízového riadenia MV SR, požiadaný o nasadenie a pomoc zasiahnutému obyvateľstvu. Rezort vnútra reagoval pohotovo a 15. 10. 2018 krátko pred 17tou hodinou pristál na letisku v Bukurešti, za prítomnosti miestnych a medzinárodných médií. Na mieste členov modulu (členov bolo vyše 20) privítal Dr. Raed Arafat, štátny tajomník ministerstva vnútra Rumunska. Modul sa z letiska premiestnil na základňu, kde už krátko po príchode vykonával činnosti v zmysle svojho mandátu spolu s modulmi iných štátov pri organizácii a vykonávaní záchranných prác, triedení ranených, prvej pomoci a zdravotnej a psychosociálnej podpore. 

 Ukážka z cvičenia

Vo štvrtok 18. októbra 2018 krátko popopoludní sa modul vrátil na Slovensko. Samotné nasadenie a spolupráca modulov pri tomto doposiaľ najväčšom poľnom cvičení v Európe bola hodnotená veľmi kladne a kooperácia a akcieschopnosť nasadenia takýchto síl a prostriedkov, vrátane časti modulu Slovenskej republiky, je na veľmi vysokej úrovni, čo dokazuje aj stopercentné zvládnutie zámerov cvičenia a reálne precvičenie pomoci pri hromadnom postihnutí osôb pri mimoriadnej udalosti.

  Odlet slovenských zástupcov

Cvičenie poskytlo jedinečnú príležitosť precvičiť postupy najmä pre lekárske a zdravotnícke moduly a národné a medzinárodné kapacity leteckej evakuácie, známe pod skratkou MEVAC (lekárska letecká evakuácia pomocou vrtuľníkov a lietadiel). 

Prečítajte si tiež: Slovenskí záchranári odleteli do tréningového centra v Nemecku

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz