Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Rada ministrov pre spravodlivosť a vnútro v Bruseli rokovala o Schengene

08. 03. 2013

Schengen

Podpredseda vlády SR a minister vnútra Robert Kaliňák sa vo štvrtok 8. marca 2013  v Bruseli zúčastnil zasadnutia Rady ministrov pre spravodlivosť a vnútro. Hlavnými témami zasadnutia boli záležitosti súvisiace s problematikou fungovania Schengenu.

Jedným z bodov rokovania bolo spustenie Schengenského systému druhej generácie do produktívnej prevádzky od 9. apríla 2013. Ako sa očakávalo, Komisia potvrdila splnenie všetkých podmienok na spustenie. Slovenská republika úspešne absolvovala všetky testy a víta, že po rokoch odkladov bude systém spustený.  

Rada ministrov sa tiež zaoberala otázkou vstupu Rumunska a Bulharska do Schengenu. Slovensko rovnako ako v minulosti dlhodobo podporuje bezodkladné schválenie vstupu oboch štátov do Schengenu. Obidve krajiny splnili všetky požadované kritériá na vstup do Schengenu. Kvôli nesúhlasu Nemecka, Holandska a Fínska k hlasovaniu o rozšírení schengenského priestoru ani nedošlo. Minister vnútra SR Robert Kaliňák vo svojom vystúpení pripomenul skúsenosti so vstupom Slovenska a ďalších štátov do schengenského priestoru, vyzdvihol vynaložené úsilie obidvoch krajín vo veľmi ťažkých rozpočtových podmienkach a vyjadril jednoznačnú podporu SR vstupu oboch štátov do schengenskeho priestoru.

Ministri vnútra spoločne posúdili aktuálnu situáciu v oblasti boja proti terorizmu. Nové hrozby sa objavujú a existujúce hrozby sa menia v dôsledku udalosti v Mali a v oblastiach v susedstve EÚ.

Zároveň Komisia EÚ predstavila návrhy z 28. februára 2013 o tzv. balíku o inteligentných hraniciach. Ide hlavne o návrh systému registrovaných cestujúcich, teda predbežnej online registrácie pred cestou pre uľahčenie prechodu hranice častým cestujúcim a tiež systému kontroly vstupu a výstupu, ktorý má zautomatizovať kontrolu totožnosti pri prekračovaní hranice. Rada vyjadrila rámcovú podporu týmto návrhom.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz