Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. jún 2024, nedeľa
 

Rok 2022 z pohľadu prevencie kriminality

24. 01. 2023

logo Prevencia kriminality s odtlačkom prsta

Celoslovenský tím  prevencie kriminality v rezorte vnútra  v roku 2022  pomohol takmer tisícke klientov, a to prostredníctvom informačných kancelárií pre obete trestných činov. Pripravili celkovo 700 preventívnych aktivít pre viac ako 19-tisíc občanov SR.

Spolupracovali s 330 subjektmi venujúcimi sa pomoci obetiam trestných činov  a vyškolili viac ako 1 500 policajtov, zamestnancov rezortu vnútra, ako aj externých lektorov a preventistov.

 

Domáce násilie aj obchod s ľuďmi 

Rok  2022 priniesol mnoho náročných situácií pre občanov, ktorí sa s dôverou obrátili na pracovníkov informačných kancelárií pre obete trestných činov riadených odborom prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR. Spomedzi neľahkých prípadov môžeme spomenúť napríklad:

  •  ohrozovanie života a zdravia páchateľmi z radov detí a mládeže

Informačná kancelária prijala správu od študentov nemenovanej školy, kde jeden z nich sa netajil zámerom fyzicky zlikvidovať členov pedagogického zboru. Prípad je aktuálne riešený orgánmi činnými v trestnom konaní.

  • domáce násilie

S prosbou o pomoc sa na informačnú kanceláriu obrátili aj viaceré ženy, ktoré, žiaľ, počas sviatočných chvíľ zažívali domáce násilie.

  • obchodovanie s ľuďmi

Pracovníkov informačných kancelárií požiadali o poskytnutie informačného poradenstva a podpory k prípadu, kde neznáma skupina mala zamestnávať vojnové odídenkyne z Ukrajiny, ktoré mali bývať  v nevyhovujúcich podmienkach. Navyše  neznámy páchateľ mal vybrané ženy voziť do rôznych miest za bližšie nezisteným účelom. Informačná kancelária bezodkladne spracovala oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich podozreniu zo spáchania trestného činu obchodovania s ľuďmi, ktoré bolo zaslané na národnú jednotku boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ.

Pomohli aj cudzincom a odídencom z Ukrajiny:

  • spolupráca s 227 subjektami pracujúcimi s touto cieľovou skupinou;
  • spolupráca s 9 tlmočníkmi pre potreby poskytovania pomoci obetiam trestných činov;
  • kampaň pre potenciálne obete obchodovania s ľuďmi na čerpacích staniciach.

Na poskytovanie pomoci osobám postihnutým vojnou na Ukrajine nachádzajúcim sa na území SR boli zástupcovia informačných kancelárií prítomní aj vo veľkokapacitných centrách. Pripájame jeden z prípadov, ktorý riešili:

  •  vojnový zločin

Klientom je vojnový odídenec z Ukrajiny v seniorskom veku, na informačnú kanceláriu sa obrátil po preventívnej aktivite, ktorú pracovníci realizovali pre ukrajinských seniorov. Pán odišiel z Ukrajiny v dôsledku vojny, pričom v čase odchodu bol jeho byt ešte v poriadku. O pár mesiacov sa však dozvedel, že ich  bytový dom bol bombardovaný a zničený. Klient po poučení požiadal pracovníkov informačnej kancelárie, aby uvedenú skutočnosť oznámil Národnej kriminálnej agentúre Prezídia PZ, pričom on sám chce v tejto veci vypovedať pred vyšetrovateľom.  Pracovníci informačnej kancelárie bezodkladne zaslali oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchanie trestného činu vecne a miestne príslušnému orgánu. 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz