Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. jún 2023, štvrtok
 

S valorizáciou výsluhových dôchodkov sa tento rok nepočíta

21. 06. 2012

profil hlavy pZ

Výsluhové dôchodky policajtov, hasičov a horských záchranárov sa nebudú tento rok valorizovať. Poslanci totiž schválili pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotnom poistení. Výsluhové dôchodky tak porastú iba v tom roku, v ktorom sa budú na základe zákona o štátnom rozpočte valorizovať funkčné platy policajtov, hasičov a záchranárov. Ide o opatrenie na stabilizáciu osobitného účtu, z ktorého sú príslušníkom silových zložiek vyplácané sociálne náležitosti. Účet je napĺňaný predovšetkým odvodmi poistného z ich služobných platov. Príjmy tohto účtu nestačia pokryť nároky na výdavky. 
Vlani ani tento rok sa platy príslušníkov ozbrojených zložiek nevalorizovali, čo spôsobilo, že odvody poistného ostali na úrovni predchádzajúceho obdobia. Výsluhové dôchodky sa však minulý rok zvýšili o 2,1 percenta, čím vzrástli rozdiely medzi príjmami a výdavkami osobitného účtu.

V tomto roku sa počítalo s nárastom výsluhových dôchodkov od 1. júla o 3,05 percenta. Ministerstvo vnútra v súčasnosti eviduje viac ako 18 tisíc poberateľov výsluhových dávok.  

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz