Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. máj 2024, utorok
 

Salzburské fórum: minister vnútra Roman Mikulec na konferencii v Bukurešti prezentoval jasný postoj, Slovensko preberá predsedníctvo

16. 11. 2022

salzburg-forum-halflogo

Minister vnútra SR Roman Mikulec sa v dňoch 15. - 11. novembra 2022 zúčastnil v Rumunsku na ministerskej konferencii Salzburského fóra (SF) v Bukurešti. Platforma vznikla v roku 2001 a predsedníctvo medzi deviatimi krajinami (Česko, Rakúsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko) rotuje po 6 mesiacoch.

Slovenská republika preberá od 1. januára 2023 predsedníctvo po Rumunsku. Na fóre sa zúčastňujú nielen stáli členovia, ale aj ministri vnútra krajín západného  Balkánu a Moldavska, ďalej zástupcovia z Frontexu, Europolu, ICMPD, UNHCR, JCP, PCC SEE, SELEC.

Salzburské fórum v Bukurešti

„Práve Salzburské fórum považujem za dôležitú platformu na to, aby sme s krajinami západného Balkánu a s Moldavskom hovorili o tom, ako spoločne zvládať migračné výzvy, ako spoločne bojovať proti nelegálnej migrácii, proti prevádzačstvu a organizovanému zločinu, ktorý sa na tejto nelegálnej migrácii priživuje. Nelegálna migrácia v rámci posledných týždňov a mesiacoch vzrástla v rámci celej Európy. Nie je to jednoduchá situácia a verím, že medzinárodná spolupráca v tejto oblasti je veľmi dôležitá najmä na to, aby sme tieto migračné tlaky zvládli. Vzájomná spolupráca štátov je omnoho dôležitejšia, ako keď štáty jednotlivo k tomu pristupujú svojím spôsobom. Slovenská republika konzistentne hovorí, že zvládnuť nelegálnu migráciu musíme ochranou vonkajších schengenských hraníc. Tak ako si my plníme svoje záväzky na vonkajšej schengenskej hranici s Ukrajinou, tak je potrebné, aby si tieto záväzky plnili všetky krajiny. Je to však povinnosťou aj každej jednej krajiny, ktorá nemá vonkajšiu schengenskú hranicu, pomáhať, aby sme spoločne tento migračný tlak zvládli," povedal dnes na tlačovej konferencii v Bukurešti šéf rezortu vnútra SR Roman Mikulec, ktorý pred novinármi vystúpil s rumunským ministrom vnútra Lucianom Nicolae Bodem.

Roman Mikulec na rokovaní Salzburského fóra v Bukurešti

Slovenská republika v tomto kontexte už vyslala 40 príslušníkov Policajného zboru na maďarsko-srbskú hranicu a bude naďalej pomáhať tak, aby sme pomohli zabezpečiť ochranu vonkajšej schengenskej hranice.

„Je veľmi dôležité a budeme aj v rámci predsedníctva Slovenskej republiky presadzovať, aby sme pokračovali v dialógu s krajinami západného Balkánu, napríklad aj v téme zosúladenia vízovej politiky s Európskou úniou. Aj dnes na Salzburskom fóre v Bukurešti odznelo, že Srbsko urobilo veľký pokrok v oblasti vízovej politiky. V rámci nášho predsedníctva budeme presadzovať aj to, aby sa zosúladila legislatíva v oblasti riešenia prevádzačov. Je dôležité, aby prevádzači jasne pochopili, že je jedno, v ktorom štáte budú zadržaní, pretože budú všade potrestaní rovnako veľmi prísne. V rámci nášho predsedníctva budeme tiež presadzovať, aby pokračovali expertné rokovania na úrovni policajných zložiek, kde boli vyselektované určité témy týkajúce sa napríklad hybridných hrozieb, šírenia dezinformácií, akým spôsobom pôsobia tieto dezinformácie aj na vývoj bezpečnosti v jednotlivých krajinách, ale tiež spoločných postupov v určitých oblastiach týkajúcich sa policajných zložiek," vysvetlil minister Roman Mikulec.

Salzburské fórum v Bukurešti

Dôležitou témou na diskusiu zástupcov jednotlivých štátov na Salzburskom fóre v Bukurešti bola aj situácia na Ukrajine a pomoc štátov jej občanom v súvislosti s ruskou agresiou.

„Určite bude jednou z hlavných tém nášho predsedníctva aj situácia na Ukrajine, akým spôsobom budeme vedieť pomôcť ako štáty ďalej ukrajinskému národu v ďalších výzvach nielen týkajúcich sa energií a rozbitej infraštruktúry, ale, samozrejme, s blížiacimi sa zimnými mesiacmi aj s ďalšou možnou vlnou odídencov. Momentálne sú už v našich štátoch státisíce Ukrajincov integrovaných do našich spoločností. Samotné Slovensko od 24. februára pomáha veľmi intenzívne, vypracovaný máme aj vládou schválený kontingenčný plán z dielne rezortu vnútra na ďalšie obdobie," uzavrel minister Roman Mikulec.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz