Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. február 2024, streda
 

Salzburské fórum: Slovensko odovzdalo predsedníctvo Slovinsku

13. 06. 2023

salzburg-forum-halflogo

Bratislava v utorok 13. júna 2023 viedla videokonferenciu Salzburského fóra. Pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky ju otvoril  štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty. Hlavnými témami boli  bezpečnostná situácia v regióne, hybridné hrozby, nelegálna migrácia a boj proti obchodovaniu s ľuďmi, narkotikami a so zbraňami. Predsedníctvo fóra preberá od 1. júla 2023 Slovinská republika.

 Región krajín Salzburského fóra a jeho priateľov je v súčasnosti sužovaný viacerými externými vplyvmi s dopadom na každodenný život našich občanov. „Viac ako rok prebiehajúci vojnový konflikt na našich východných hraniciach, nelegálna migrácia cez západobalkánsku trasu, hybridné hrozby spojené nie len s ruskou  agresiou, ale aj nestabilitou vo svete, bezpečnostná situácia v regióne v súvislosti s pašovaním zbraní, obchodovaním s ľuďmi, či narkotikami a v neposlednom rade aj envirokriminalita. Toto všetko sú výzvy, ktorým musíme čeliť a hľadať spoločné riešenia a postupy, aby sme sa s nimi vedeli vysporiadať," povedal štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty

Problematická sa ukazuje nelegálna migrácia na západobalkánskej trase, kde najnovšie čísla (do konca mája 2023) hovoria jej o náraste oproti vlaňajšku. Ruská agresia na Ukrajine ovplyvnila a neustále ovplyvňuje všetky krajiny Európy. V priebehu krátkeho času sa podarilo úspešne vysporiadať s utečeneckou vlnou.

Štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty

Doposiaľ na území Slovenskej republiky neevidujeme prípad obchodovania s ľuďmi vo vyšetrovaní v súvislosti s ukrajinskými odídencami. Na Slovensku však neustále preventívne monitorujeme túto oblasť. V oblasti obchodovania so zbraňami a narkotikami  organizujú jednotlivé zložky polície rôzne preventívne opatrenia a školenia príslušníkov Policajného zboru.
Podarilo sa nám vyzbierať veľké množstvo nelegálne držaných zbraní, vďaka zbraňovej amnestii, ktorá prebiehala minulý rok.

 Slovenská republika vzhľadom na svoju geografickú podobu, ako aj ďalšie krajiny Salzburského fóra, sa nachádzajú v epicentre hybridných hrozieb.

Zástupcovia krajín a agentúr sa počas videokonferencie Salzburského fóra  zhodli na dôležitosti vzájomných dialógov a upevňovaní vzájomnej spolupráce. Potreba riešenia nelegálnej migrácie, najmä so zapojením agentúry Frontex pri ochrane vonkajších hraníc a vykonávaní návratov migrantov do krajín pôvodu, je pre všetky krajiny kľúčová. Hybridná vojna, ktorá zasahuje všetky krajiny regiónu môže byť zastavená len formou vzájomnej spolupráce pri výmene spravodajských informácií a vyvracaním hoaxov s poukazovaním na skutočnú pravdu.  

Chcem vyjadriť presvedčenie, že naša vzájomná spolupráca povedie k efektívnym riešeniam všetkých otvorených výziev, ktorým aktuálne čelíme," uviedol na záver stretnutia  štátny tajomník rezortu vnútra Tomáš Oparty. Zároveň odovzdal slovenské predsedníctvo a polročnú štafetu Slovinskej republike, ktorá plánuje nadviazať na úspechy Slovenského predsedníctva a zamerať sa najmä na boj proti prevádzačom, ako aj na silnú podporu vstupu Bulharska a Rumunska do Schengenského priestoru.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz