Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. september 2024, pondelok
 

Sekcia krízového manažmentu MV SR informovala o svojej činnosti v roku 2018

20. 01. 2019

Logo112 - velke

Počet volaní na linku tiesňového volania 112 dosiahol v minulom roku na Slovensku číslo 1 143 719 a v porovnaní s rokom 2017 sa mierne znížil. Najviac volaní prichádza počas sobôt, v rámci dňa je linka najviac vyťažená medzi 15. a 18. hodinou. Občania môžu od 1. januára 2018 požiadať o pomoc aj formou núdzovej sms správy, ktorú využili v 30-tisíc prípadoch.

Vyplýva to zo štatistík, (PDF, 10 MB) ktoré sekcia krízového manažmentu  MV SR zverejnila v piatok 19. januára 2019.


Podľa riaditeľa sekcie krízového riadenia Mariána Dritomského počet volaní na tiesňovú linku nepredstavuje skutočný počet udalostí vyžadujúcich si zásah. "Nie každý hovor na tiesňovú linku predstavuje automaticky ohlásenie udalosti," poznamenal s tým, že veľkú časť tvorili neoprávnené hovory. Podľa neho rôzne banálne udalosti, ako napríklad požiar kontajnera v noci na sídlisku, si všimne veľký počet ľudí, ktorí ho nahlasujú, čo počet hovorov na linke zvyšuje.

Volania na linku 112 v roku 2018

Štatistiky volaní počas dňa odrážajú bežný chod spoločnosti, uviedol Marián  Dritomský. "V noci je útlm, cez deň a po pracovných hodinách je najviac volaní," skonštatoval. Na základe štatistík sa dá tiež povedať, že piatok trinásteho nepatrí medzi najnebezpečnejšie dni z pohľadu hlásení na linku 112. "Sú to soboty a hodiny po 19. hodine. Piatky trinásteho vôbec nie sú špeciálne," dodal.
Priblížil aj nový spôsob hlásení, jedným z nich je tzv. núdzová sms. "Táto možnosť je najmä pre hendikepované osoby, ktoré nedokážu ohlásiť udalosť hlasom, ale je takisto pre všetkých, ktorí nemôžu v danej chvíli komunikovať hlasovo," priblížil s tým, že núdzovú sms využívajú aj obete domáceho násilia a svedkovia trestného činu, aby zamlčali svoju prítomnosť v nevhodnej chvíli a na nevhodnom mieste. Núdzová sms funguje ako živý chat  medzi ohlasovateľom a operátorom, ktorý dokáže vďaka komunikácii prostredníctvom klávesnice počítača rýchlo reagovať. "Minulý rok sme mali takýchto komunikácií 30-tisíc," vyčíslil riaditeľ Marián Dritomský.

Príklad núdzovej SMS


Ako ďalej uviedol, tiesňová linka je preberaná na úrovni krajov. V každom kraji je zriadené koordinačné stredisko obsadené štyrmi operátormi. Dvaja sú z odboru krízového riadenia z okresného útvaru, jeden z Hasičského a záchranného zboru a jeden

V roku 2018 sa na Slovensku stalo 251 mimoriadnych udalostí, z toho takmer tretina v Prešovskom kraji. Ich veľkú časť tvorili povodne (99 prípadov), 13 percent mimoriadnych udalostí boli poplašné správy. Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR.
 "Pri poplašných správach pretrváva nahlasovanie nástražných výbušných systémov," priblížil Marián Dritomský. Vysvetlil tiež, že na rozdiel od mimoriadnej situácie, ktorá sa vyhlasuje, mimoriadna udalosť podľa zákona o civilnej ochrane nastáva.

 Okrem povodní a poplašných správ sa vyskytlo 29 prípadov nálezu neznámej látky, 27 prípadov úniku nebezpečnej látky, 20 požiarov veľkého rozsahu, deväť dopravných nehôd veľkého rozsahu, osem zosuvov pôdy, päť veterných smrští, tri snehové kalamity a 19 udalostí spadajúcich do kategórie iné.

Mimoriadnych situácií bolo vyhlásených v minulom roku 37. "Mali sme aj situácie, ktoré nebývajú často. Napríklad nedostatok pitnej vody, ktorý sa musel riešiť núdzovým zásobovaním," priblížil. Najviac mimoriadnych situácií - desať - bolo v Prešovskom kraji. V Trenčianskom ani Bratislavskom kraji nebola vyhlásená žiadna mimoriadna situácia.

JANUÁROVÝ SNEH NA SLOVENSKU

Pritom od začiatku roka do 17. januára 2019 bolo vyhlásených 97 mimoriadnych situácií spojených so snehovou kalamitou. Minulý rok bola pritom napríklad vyhlásená len jedna mimoriadna snehová situácia, v roku 2014 dokonca nebola žiadna. Za posledné obdobie bolo najviac mimoriadnych situácií vyhlásených v roku 2013 (74). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR.

"Je to výrazný nárast a uvidíme, čo nám ešte prinesie zvyšok zimy," konštatoval v tejto súvislosti Marián Dritomský. V súčasnosti je podľa neho pre snehovú kalamitu vyhlásených 67 mimoriadnych situácií. V niektorých obciach je mimoriadna situácia vyhlásená už po druhý raz.

Vrtuľník pri Novoti

Najpostihnutejšie sú podľa Dritomského obce v Žilinskom kraji, najmä na Orave, niekoľko postihnutých lokalít je aj v Prešovskom kraji. Ako dodal, v súvislosti so snehovými kalamitami nasadzovali prostriedky a sily profesionálni aj dobrovoľní hasiči, na niektorých miestach aj policajti a vojaci. Hasiči často presúvali techniku aj z iných krajov.

Šéf krízového manažmentu vyzdvihol aj historicky prvé použitie leteckej techniky na boj so snehovou kalamitou. Nánosy ťažkého snehu na stromoch v oravskej Novoti vo štvrtok 17. januára 2019 priletel zhodiť vrtuľník letky MV SR. Na hraničnom priechode s poľskou obcou Ujsoly totiž hrozilo, že sa stromy pod ťarchou snehu polámu a popadajú na cestu.

Oravská Lesná

Práce na odstraňovaní kalamity budú podľa Dritomského pokračovať ešte niekoľko dní. "Sú zamerané najmä na odstraňovanie nebezpečných stavov a uvedenie chodu v obciach do normálu," uviedol. Nebezpečné je podľa jeho slov najmä veľké množstvo snehu na strechách, ktoré sa môžu zrútiť. Pri odstraňovaní snehu musia asistovať špeciálne lezecké skupiny, pretože hrozí preborenie sa alebo zošmyknutie.

Ďalším problémom je hromadenie sa snehu v obciach. "Často bráni prejazdu zásobovania alebo mestskej hromadnej dopravy a obmedzuje obyvateľov v bočných uliciach," pripomenul Marián Dritomský. Sneh sa preto vyváža mimo obcí.

 Záchranárov prišla pozrieť aj ministerka vnútra Denisa Saková

HUMANITÁRNA POMOC

Celková hodnota materiálnej humanitárnej pomoci poskytnutej Slovenskom do zahraničia, na realizácii ktorej sa podieľalo ministerstvo vnútra v roku 2018, bola približne 295-tisíc eur. Jej najvýznamnejšia časť v podobe zdravotníckych prístrojov slovenskej výroby smerovala do irackých nemocníc.
 "Táto pomoc bola poskytnutá do Iraku, Indonézie, Kazachstanu, Bosny a Hercegoviny a Afganistanu," špecifikoval generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia Marián Dritomský. Ako dodal, pomoc je koordinovaná z európskej úrovne z generálneho riaditeľstva pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu. EÚ na základe požiadavky postihnutých krajín koordinuje vysielanú pomoc z jednotlivých krajín, MV SR pri vysielaní pomoci úzko spolupracuje aj s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
 
Za najvýznamnejšiu označil Marián Dritomský pomoc pre Irak. "Posielali sme tam zdravotnícke prístroje slovenskej výroby, ktoré boli veľmi potrebné pre niekoľko nemocníc v Iraku," priblížil a dodal, že slovenská strana v tomto prípade spolupracovala aj so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Vykládka pomoci sa realizovala priamo v sklade WHO v irackom Irbíle.
Pomoc v hodnote takmer 213-tisíc eur zahŕňala zdravotnícke anestéziologické prístroje a servoventilátory, elektrocentrály, elektrické ohrievače, prenosné postele, karimatky, spacie vaky, prikrývky a riad, ale aj detské stavebnice.

Slovensko sa opakovane podieľalo aj na pomoci Bosne a Hercegovine, kde je množstvo utečencov. Pomoc vo výške viac ako 45-tisíc eur obsahovala stany, prikrývky, karimatky, spacie vaky a elektrocentrály, hygienické balíčky, lekárničky, detské oblečenie a hračky.

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz