Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. máj 2024, utorok
 

Situáciu v SR v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi monitorovali zahraniční experti

01. 12. 2014

obchodovanie s ľuďmi

Zabrániť obchodovaniu s ľuďmi,  chrániť jeho obete a trestne stíhať obchodníkov s ľuďmi je cieľom Dohovoru Rady Európy, ku ktorému ako jedna z prvých krajín pristúpila Slovenská republika  už v roku 2006. Platnosť nadobudol v roku 2008.

Dohovor ustanovuje nezávislý monitorovací mechanizmus na hodnotenie uplatňovania jeho ustanovení v praxi. Tento monitorovací mechanizmus, ktorý sa považuje za jednu z hlavných silných stránok dohovoru, tvoria dva piliere: Skupinu expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi /GRETA - Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings/  Výbor zmluvných strán.

Prvé kolo hodnotenia Slovenskej republiky zo strany GRETA sa uskutočnilo v roku 2010. V dňoch 25. - 28. november 2014  na Slovensku prebiehalo druhé  kolo hodnotenia.

 Rokovanie expertov

Experti v problematike obchodovania s ľuďmi  Gulnara Shahinian a Mihai Şerban (členovia GRETA), ako aj zástupca sekretariátu Rady Európy David Dolidze, sa počas štyroch dní stretli so zástupcami štátnych inštitúcií, ako aj s predstaviteľmi mimovládnych organizácií  angažujúcich sa v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi a pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi.

Spoločná fotografia členov pracovných tímov

Národnou kontaktnou osobou pre skupinu GRETA je Vladimír Koman z Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality MV SR.  Práve pracovníci Informačného centra zorganizovali rokovanie a po odbornej stránke zastrešili otázky smerujúce na rezort vnútra, prevažne z oblasti pomoci a podpory obetí obchodovania s ľuďmi. Výsledky monitorovania budú známe v júni 2015.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz