Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. máj 2024, štvrtok
 

Skúsenosti Maďarska sú pre Slovenskú republiku inšpirujúce pri zavádzaní objektívnej zodpovednosti za dopravné priestupky

07. 12. 2010

V pondelok 6. decembra 2010 sa na ministerstve vnútra uskutočnilo oficiálne stretnutie šéfov rezortov vnútra Slovenska a Maďarska. Minister vnútra SR Daniel Lipšic ocenil návštevu svojho kolegu Sándora Pintéra iba pár  týždňov pred prevzatím predsedníctva EÚ, ktorého sa Maďarsko ujme 1. januára 2011. Slovensko víta, že prioritami sú boj proti korupcii a organizovanému zločinu.

Ministri si vymenili aj skúsenosti z oblasti živelných pohrôm, ktoré v tomto roku postihli obidve krajiny. Ako na tlačovej besede po stretnutí uviedol minister Daniel Lipšic, obidve krajiny by v tejto oblasti mali spolupracovať. Majú totiž dostatočné personálne kapacity, avšak rezervy v koordinácii.

V oblasti priestupkového práva podľa ministra Lipšica sú pre Slovensko inšpirujúce skúsenosti nášho južného suseda s aplikáciou inštitútu objektívnej zodpovednosti pri dopravných priestupkoch. Zavedenie tzv. objektívnej zodpovednosti za dopravné priestupky vychádza z programového vyhlásenia vlády. Preukazovanie zodpovednosti za porušovanie zákona o cestnej premávke je totiž náročné najmä v prípadoch, ak páchateľ priestupku nie je pri spáchaní priestupku zastavený, identifikovaný a namieste prejednaný. Ide najmä o prekročenie rýchlosti, ignorovanie dopravného značenie a podobne. V praxi sú takíto vodiči nepostihnuteľní, pretože držiteľ motorového vozidla často správnemu orgánu uvedie, že on neriadil a že sa nepamätá, komu vozidla požičal, resp, že nevie, ako sa tá osoba volá, uvedie o nej neúplné či nepravdivé údaje. Takže v konečnom dôsledku je možné ho postihnúť len za neposkytnutie informácie, nie za priestupok samotný. Nepostihnuteľní bývajú najmä cudzinci. Touto úpravou predpokladáme aj zlepšenie vymáhateľnosti právoplatne uloženej sankcie a zvýšenie bezpečnosti na cestách. Minister Sándor Pintér vysvetlil, že v jeho krajine tento krok pomohol značne znížiť počet priestupkov - až o 40 percent. Slovensko a Maďarsko na úrovni EÚ rokujú aj o spoločnom vymáhaní pokút, aby sa cudzinec nemohol vyhnúť zodpovednosti.

Minister vnútra MR Sándor Pintér so slovenským kolegom Danielom Lipšicom na tlačovej konferencii po skončení oficiálneho stretnutia 

Počas rokovaní sa ministri nevyhli ani kauzám Hedviga Malinová a násilnosti na futbale v Dunajskej Strede. Maďarský minister vnútra Sándor Pintér informoval, že sa chystá predložiť na rokovanie Rady Európy preventívne návrhy, aby násilnosti na štadiónoch nenarušili priebeh majstrovstiev Európy vo futbale v Poľsku a na Ukrajine v roku 2012. Ako dodal minister Lipšic, aj Slovensko chystá viaceré legislatívne zmeny, ako proti chuligánskym násilnostiam bojovať.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz