Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Slávnostná premiéra dvoch silných príbehov preživších holokaust

28. 06. 2018

holokaust-premiera-ilustr-jun2018

V priestoroch Múzea holokaustu v Seredi sa 26. júna 2018 uskutočnila premiéra dvoch dokumentárnych filmov, ktoré zachytávajú osudy preživších zo Slovenska Alžbety Schickovej a Matildy Hraboveckej. Filmy natočilo občianske združenie Edah v réžii Rada Dubravského. Filmové dokumenty boli realizované s finančnou podporou Ministerstva vnútra SR v rámci dotácie na financovanie aktivít v oblasti prevencie kriminality a boja proti kriminalite.

Pre odbor prevencie kriminality MV SR je veľkou cťou byť súčasťou tohto jedinečného projektu, ktorý je dôkazom toho, že sa prostredníctvom kvalitnej dokumentaristiky dajú na plátno preniesť spomienky na jedno z najstrašnejších období našej histórie. Rovnako aj samotná premiéra prítomným dokázala, že pri niektorých slovách človeka až zamrazí,  a že filmy verne sprostredkovali atmosféru vtedajšej doby. Medzi pozvanými hosťami nechýbali napríklad štátny tajomník rezortu školstva SR Peter Krajňák či bývalý generálny riaditeľ RTVS a súčasný kandidát na primátora Bratislavy Václav Mika.

Na premiére

Režisér filmov Rado Dubravský po premiére uviedol: „Než som začal robiť dokumenty s preživšími, myslel som si, že títo ľudia budú smutní. Ale prekvapili ma v tom, že oni boli a sú veselí napriek všetkému, čím si museli prejsť. A k tomu ešte dokážu tú veselosť preniesť aj na ostatných. Na druhej strane vidím ich smutné a tragické osudy. Väčšina z nich sa v živote riadi pre niekoho banálnym, ale pre mňa podstatným heslom - nerob druhým to, čo nechceš, aby robili oni tebe - a v tom vidím dôležité posolstvo.“

Matilda Hrabovecká (1924 – 2015) patrila k prvým mladým ženám a dievčatám, ktoré deportovali v roku 1942 z Popradu do koncentračného tábora Osvienčim. Väčšina z nich v ňom aj zahynula. Priebeh transportov zo Slovenska opísala slovami: „My sme boli prví, ktorí prišli z Prešova do Popradu, kde sme čakali, kým nás bude tisíc. Potom sme prišli do Osvienčimu. Ako sme prišli, všetko sme museli dať nabok. Všetky nás vyzliekli, ostrihali, a tie nadávky a udretia, to už bolo vtedy. Dostali sme uniformy po červenoarmejcoch, ktorí tam zahynuli.“

Na premiére

Pani Hrabovecká sa, žiaľ, premiéry dokumentov nedožila. Prítomná však bola Alžbeta Schicková (1927), ktorá je poslednou žijúcou preživšou holokaustu z Bánoviec nad Bebravou. Práve ona stála za vznikom tamojšieho pamätníka pre všetkých zavraždených Židov z mesta a okolia. Ako sama vo filme uviedla: „Pre mňa to bolo podstatné, pretože zo židovskej náboženskej obce tu už nikoho niet a mal by to niekto urobiť. Som veľmi rada, že sa to podarilo. Hlavne preto, aby po ľuďoch, ktorí odišli bez nejakej zmienky na iný svet, zostala aspoň nejaká spomienka.“

Súčasťou slávnostného večera bolo aj odovzdávanie čestných poďakovaní za dlhoročnú aktívnu spoluprácu od riaditeľa múzea Martina Korčoka. Jedno si odniesol režisér dokumentov a druhé prevzal riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin.

Vpravo riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin

Fotografie: Múzeum holokaustu v Seredi

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz