Slovenská polícia patrí medzi najsledovanejšie v online priestore Európy
08. 01. 2020Policajný zbor v roku 2019 potvrdil svoju pozíciu ako jednu z najsledovanejších štátnych inštitúcií na sociálnych sieťach v Európe. Prostredníctvom modernej komunikácie zároveň zabezpečoval pomoc občanom Slovenskej republiky. V roku 2019 polícia tiež postupne spustila samostatné stránky na Facebooku pre všetkých osem Krajských riaditeľstiev Policajného zboru s cieľom poskytovania väčšieho počtu informácií významných pre daný región, nadviazania užšieho vzťahu s občanmi a poskytovania pomoci.
Hlavnú stránku „Polícia Slovenskej republiky“, osem krajských stránok, stránku zameranú na boj proti hoaxom a účet na Instagrame k dnešnému dňu sleduje viac ako 550 000 užívateľov. V rámci Slovenskej republiky je Policajný zbor dlhodobo najsledovanejšou štátnou inštitúciou na sociálnych sieťach, pričom popredné miesta obsadzuje aj v rámci Európy v prepočte na počet obyvateľov.
„Som rád, že aj v roku 2019 sme držali krok s modernými trendmi a oslovovali milióny užívateľov sociálnych sietí na Slovensku, ale aj v zahraničí. Obzvlášť ma teší, keď naše sociálne siete pomáhajú občanom v núdzi, či už rýchlym zodpovedaním ich dôležitých otázok, alebo sú získavané priamo poznatky vedúce k záchrane ľudských životov, či k vypátraniu hľadaných osôb. V modernej komunikácii budeme pokračovať aj v roku 2020, pričom naďalej budeme podporovať boj proti hoaxom a dezinformáciám, za ktorý Policajný zbor získava pravidelné uznania od zahraničných partnerov," povedal prezident Policajného zboru Milan Lučanský.
V rámci Prezídia Policajného zboru boli prostredníctvom facebookovej stránky získavané informácie ohľadom trestnej činnosti a hľadaných/nezvestných osôb, ktoré boli odstupované jednotlivým KR PZ. Informácie spadajúce pod činnosť prezidiálnych útvarov im boli priamo distribuované (NAKA, Úrad hraničnej a cudzineckej polície atď.). Z najzávažnejších prípadov môžeme uviesť komunikáciu s občanom Slovenskej republiky v zahraničí, ktorý sa cítil byť vykorisťovaný nútenou prácou, čo bolo následne odstúpené partnerskému orgánu v danej krajine, alebo komunikáciu s osobami uvažujúcimi nad samovraždou.
Na základe komunikácie s občanmi im bola viackrát zaslaná pomoc vo forme mobilných hliadok, ktoré taktiež preverovali falošné a klamlivé informácie posielané „zo žartu“ na policajný Facebook. Pri tejto časti je nutné uvedomiť si, že aj keď policajný Facebook nie je núdzovou linkou 158, na ktorú je nutné volať v každom nebezpečenstve, nie je možné ho zneužívať na posielanie falošných a „vtipných“ správ. Ako sa ukázalo, ich odosielatelia boli vždy vypátraní a následná návšteva policajtov u nich doma ich už tak nepotešila.
V rámci KR PZ sme v roku 2019 zaznamenali aj takéto úspechy súvisiace s ich aktivitou na sociálnych sieťach:
- stotožnenie osôb v prípade zabitého Srba v centre Bratislavy (status sa dostal za hranice SR, čo k veci prispelo najviac),
- komunikácia s viacerými poškodenými v prípade sexuálneho zneužívania pracovníkmi modelingovej agentúry,
- vypátranie dvoch nezvestných dievčat vo veku 14 a 15 rokov,
- vypátranie nezvestnej matky s dieťaťom a vozidlom,
- stotožnenie agresívneho muža, ktorý rozbil vchodové dvere do nemocnice,
- stotožnenie rôznych osôb v prípade krádeží v obchodoch,
- pravidelné získavanie poznatkov k hľadaným a nezvestným osobám,
- zverejnené statusy niekedy vyvíjajú tlak na páchateľov rôznej trestnej činnosti, ktorí svoje konanie následne napravia (vrátenie ukradnutého defibrilátora, zozbieranie odpadu vyhodeného z auta na nelegálnej skládke atď.)
Rok 2019 bol prvým celým kalendárnym rokom pôsobenia špecializovanej stránky „Hoaxy a podvody – Polícia SR“, ktorá bola založená koncom roka 2018. V priebehu minulého roka Policajný zbor pravidelne upozorňoval na už štandardne šírené dezinformácie týkajúce sa nelegálnej migrácie, údajných únosov maloletých osôb a zdravotníckych tém. O problematike migrácie a zdravotníctva vypovedali dve samostatné série videí s odborníkmi na dané témy, vrátane rozhovoru s migrantom žijúcim na Slovensku. Za veľký prínos považujeme aj vyvrátenie dezinformácie o údajnom masovom vrahovi v Bratislave v súvislosti so zabitou ženou. Vďaka pohotovej reakcii sme zabránili vzniku paniky v hlavnom meste.
V roku 2019 Policajný zbor zriadil účet na Instagrame "policiaslovakia",zameraný na zverejňovanie predovšetkým nadčasových fotografií s cieľom osloviť mladšiu generáciu, ako aj edukatívno-preventívne pôsobiť. Vďaka výzve zo strany českej polície v súboji o najvyšší počet sledovateľov sa Policajný zbor stal štvrtým najsledovanejším v Európe vo veľmi krátkom čase.
Súčasťou komunikácie na sociálnych sieťach boli aj preventívne kampane. V lete pokračovala druhým ročníkom kampaň Nezabudni na mňa v aute s cieľom upozorňovania rodičov, aby v strese nenechali vo vozidle svoje deti, čo by mohlo mať tragické následky. Novými kampaňami sa staliPodvodník mňa neokradneš!, prostredníctvom ktorej sú distribuované nálepky pre seniorov, aby mali varovanie stále na očiach (na dverách, pri pevnej linke), a Nikdy nevieš, kto sa pozerá ako forma upozornenia mladej generácie pred nebezpečenstvom zneužitia súkromných údajov na sociálnych sieťach.
Počet sledovateľov PZ na sociálnych sieťach k 7.1.2020:
- Polícia Slovenskej republiky: 270 676
- Hoaxy a podvody – Polícia SR: 34 869
- Polícia SR – Bratislavský kraj: 24 504
- Polícia SR – Trnavský kraj: 11 374
- Polícia SR – Nitriansky kraj: 14 410
- Polícia SR – Trenčiansky kraj: 8 020
- Polícia SR – Žilinský kraj: 11 987
- Polícia SR – Banskobystrický kraj: 17 691
- Polícia SR – Prešovský kraj: 10 990
- Polícia SR – Košický kraj: 20 310
- Instagram policiaslovakia: 136 958
SPOLU: 561 789