Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Slovenskí hasiči sa vrátili zo Slovinska, kde pomáhali s hasením požiaru

26. 07. 2022

slovinsko-hasiči-návrat1

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru sa v pondelok podvečer vrátili zo Slovinska, kde od štvrtka (21. 7. 2022) pomáhali s hasením rozsiahleho lesného požiaru. Zahraničnú misiu uskutočnili aj v spolupráci so slovenskými vojakmi. Prostredníctvom vrtuľníka Black Hawk uskutočnili 351 zhodov, dokopy zhodili na požiarisko 702 tisíc litrov vody.

Na hasičskej stanici v bratislavskej Petržalke privítali hasičov minister vnútra Roman Mikulec, štátny tajomník MV SR Vendelín Leitner a prezident HaZZ Pavol Mikulášek. Predstavitelia rezortu vnútra poďakovali hasičom za ich nasadenie v zahraničí, ale aj na území Slovenskej republiky, kde príslušníci HaZZ v spolupráci s dobrovoľnými hasičmi v týchto dňoch takisto zvádzajú boj s viacerými požiarmi.

"Sme radi, že ste doma živí a zdraví," vyhlásil minister vnútra Roman Mikulec. „Ďakujem príslušníkom Hasičského a záchranného zboru za prácu, rovnako ďakujem všetkým, ktorí bojujú s požiarni aj v našej krajine. Rozsiahle horúčavy spôsobili niekoľkodňové požiare a tiež ´doma´ sú hasiči a dobrovoľníci v plnom nasadení," povedal minister vnútra.

hasiči návrat slovinsko

Prezident HaZZ Pavol Mikulášek priblížil, že po Grécku a Rakúsku išlo o tretiu zahraničnú misiu slovenských hasičov. Prvý raz v kombinácii s iným rezortom – ministerstvom obrany.

„Potvrdzujeme, že naši hasiči sú uznávaní aj vo svete. Opäť skvele reprezentovali Slovenskú republiku a Hasičský a záchranný zbor v zahraničí,“ povedal štátny tajomník Vendelín Leitner.

Predstavitelia MV SR vyzvali verejnosť v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov na opatrnosť a zodpovednosť, najmä na dodržiavanie zákazu manipulácie s otvorenými ohňom v prírode. Okrem toho v niektorých okresoch platí aj priamo zákaz vstupu do lesov (Košice, Košice-okolie, Nové Zámky).

hasiči návrat slovinsko 2

FAKTY O MISII V SLOVINSKU

  • Hasiči zaradení v module leteckého a pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí sa vydali na cestu do Slovinska vo štvrtok 21. 7. 2022 spolu s vrtuľníkom UH 60M Black Hawk s vojakmi z z 51. krídla Prešov. Počas takmer štvordňového hasenia v extrémnych podmienkach vykonávali hasenie zo vzduchu, tiež obsluhovali pozemné čerpacie stanoviská slúžiace na plnenie nádrží vrtuľníkov.
  • Rozloha požiaru prekonala 2 000 hektárov, situáciu na mieste komplikovalo množstvo nevybuchnutej munície z I. svetovej vojny, ktorá sa na niektorých miestach nachádzala v množstve 70 kg na meter štvorcový. Z tohto dôvodu sa pozemné hasenie vykonávali iba z bezpečných miest, ciest a preverených priestorov.
  • Vďaka pilotnému umeniu posádky bol vrtuľník Black Hawk schopný plniť letové úlohy aj v najťažších poveternostných podmienkach, čo ocenil aj tamojší minister obrany a štátny tajomník ministerstva obrany a našim hasičom prišiel osobne poďakovať.
  • Situácia sa ukľudnila zo soboty na nedeľu v noci, keď sa oblasťou prehnala búrka. Naši hasiči odišli domov v pondelok 25. 5.  v doobedňajších hodinách.
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz