Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. júl 2024, štvrtok
 

Slovenskí hasiči vo Francúzsku postihnutom povodňami odčerpali takmer milión kubíkov vody

19. 01. 2024

hasici-francuzsko-ilustr

Na Slovensko sa v piatok 19. januára 2024  vrátilo 25 hasičov - členov modulu HCP /High Capacity Pumping/, ktorí 14 dní zasahovali na severozápadnom pobreží Francúzska postihnutého povodňami.  Pri návrate ich privítala prvá štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská a prezident Hasičského a záchranného zboru Adrián Mifkovič.

Z dôvodu vážnej povodňovej situácie Francúzsko 3. januára 2024 prostredníctvom spoločného komunikačného a informačného systému pre prípady mimoriadnych udalostí /CECIS/ požiadalo členské štáty o zaslanie techniky a personálu na zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti. Po koordinačnej porade sekcie krízového riadenia MV SR s Hasičským a záchranným zborom a zástupcami Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bol Francúzsku ponúknutý modul civilnej ochrany špecializovaný na vysokokapacitné čerpanie vody. Hasiči zaradení v module pracovali s 11 kusmi techniky, vrátane dvoch výkonných čerpadiel.

Návrat hasičov na Slovensko

Všetci sa z misie vrátili zdraví. Za sebou máte dlhú 26-hodinovú cestu. Ďakujeme vám za skvelú reprezentáciu Slovenska v zahraničí. Ďakujeme Vám za zvládnutie všetkých úloh misie, na ktorú ste boli vyslaní," povedala štátna tajomníčka Lucia Kurilovská.

Slovenskí hasiči vo Fracúzsku od 4.  do 14. januára 2024 odčerpávali vodu najprv  v meste Saint - Omer, následne sa presunuli  do oblasti Clairmarais, kde pokračovali v odčerpávaní vody do kanála Le Scoubrouck. Prácu im v niektorých dňoch  sťažovali mínusové teploty. Pôvodne mali z Francúzska odísť už 16. januára, avšak vzhľadom na zhoršenie hydrometeorologickej situácie francúzska strana požiadala o predĺženie vyslania. Modul HCP preto zostal  pohotovostnom režime vo Francúzsku do 18. januára. Naši hasiči odčerpali zo zaplavených lokalít  919 000 metrov kubických vody.

Odčerpávanie vody vo Francúzsku

Slovenskí hasiči pomáhali miestnym záchranárom čerpať vodu z postihnutých oblastí a tak zabránili ďalším záplavám. Odčerpávanie vody počas ich nasadenia bolo nepretržité, príslušníci sa striedali po štyroch hodinách. Ďakujeme za excelentne odvedenú prácu," povedal prezident Hasičského a záchranného zboru Adrián Mifkovič.

Slovenskí hasiči v oblastiach postihnutých povodňami spolupracovali okrem odborného tímu z Francúzska aj s kolegami z Holandska a Česka. Počas misie sa stretli s francúzskym premiérom Gabrielom Attalom, zástupcami miestnej samosprávy, ako aj veľvyslancom SR vo Francúzsku Jánom Šothom, ktorí vyjadrili vďaku za ústretový a solidárny prístup Slovenskej republiky. Ide o druhé vyslanie v rámci mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany. Na prelome mája a júna 2023 modul pomáhal pri odčerpávaní vody v povodňami postihnutom Taliansku.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz