Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Slovenskí policajti budú pomáhať aj v Macedónsku, misia v Slovinsku bude pokračovať

13. 01. 2016

logo Policajného zboru SR

Slovensko vyhovie žiadosti macedónskeho ministerstva vnútra o pomoc pri pri zvládaní migračných tokov a pošle do Macedónska 25 policajtov s príslušným vybavením. Vláda SR vzala 13. januára 2016 na vedomie ich vyslanie.

Slovenskí policajti budú vykonávať spoločnú hliadkovú činnosť s maďarskými a českými policajtmi primárne na macedónsko-gréckej hranici od 1. februára do 29. februára  s možnosťou rotácie alebo predĺženia. Toto rozhodnutie je potvrdením solidarity Slovenska pri riešení dramatickej situácie v rámci migračnej krízy prostredníctvom balkánskej cesty.

Ako uviedol predseda vlády Robert Fico na tlačovej konferencii na MV SR 5. januára 2016,  najväčším problémom, ktorému EÚ naďalej čelí, sú neregulované migračné toky, ktoré prúdia východnou cestou z Turecka cez Grécko do Európy. Tie podľa neho prinášajú so sebou aj bezpečnostné riziká.

Premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovej konferencii
Premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovej konferencii 5. januára 2016

Premiér upozornil, že zníženiu prílevu migrantov pomáha počasie, a nie efektívne opatrenia prijaté na úrovni EÚ. V súčasnosti prichádza do Európy 1000 až 5000 migrantov denne, čo označil za neakceptovateľné čísla, ktoré ešte stúpnu s príchodom teplejšieho počasia.

Macedónsko síce nie je členským štátom Európskej únie, ale je súčasťou takzvanej balkánskej trasy, ktorú využívajú utečenci na ceste do bohatých západoeurópskych krajín. V tejto súvislosti požiadalo krajiny Vyšehradskej štvorky o pomoc v boji proti ilegálnej migrácii, ako aj materiálnu podporu.

Česká vláda 21. decembra 2015 rozhodla o vyslaní 25 policajtov, ktorí tam budú pôsobiť od polovice januára do konca februára. Okrem toho Macedónsku poskytne na riešenie migračnej krízy 20 miliónov českých korún.
Z Maďarska v pondelok 4. januára odišla 31-členná skupina policajtov, ktorá bude počas januára pomáhať na macedónsko-gréckej hranici.

Slovenská republika v rámci pomoci pri riešení migračnej krízy a ochrane schengenských hraníc Európskej únie vyslala vlani v októbri do Maďarska 50-člennú policajnú jednotku a v novembri do Slovinska 20 strážcov zákona.

Vláda SR rozhodla, že misia v Slovinsku bude pokračovať. Na základe pozitívnych výsledkov pôsobenia slovenských policajtov na slovinsko-chorvátskej hranici v období od 6. novembra do 22. decembra 2015 požiadal Generálny riaditeľ polície Slovinskej republiky prezidenta Policajného zboru SR pokračovať pri poskytovaní síl a prostriedkov za účelom pomoci pri zabezpečení verejného poriadku a hlavne dohľadu nad nadmerných migračným tokom smerujúcim do Európskej únie. Začiatok vyslania 20 slovenských policajtov sa navrhuje v termíne od 1. februára do 29. februára s možnosťou rotácie.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz