Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. december 2022, pondelok
 

Slovensko dostalo 15,8 milióna EUR z EÚ v súvislosti s prílevom odídencov z Ukrajiny

19. 09. 2022

ukrajina-sr-podpora

Európska komisia na základe štatistických údajov prerozdelila finančné prostriedky núdzovej pomoci medzi členské štáty, ktoré boli najviac postihnuté hromadným prílevom osôb z Ukrajiny. Ministerstvo vnútra totiž ako riadiaci orgán pre programy Fondov pre oblasť vnútorných záležitostí požiadalo Európsku komisiu o núdzovú pomoc z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF) ako aj z Nástroja pre finančné riadenie hraníc a vízovú politiku (BMVI).

Komisia Slovenskej republike udelila finančné prostriedky vo výške 6,5 mil. € v rámci núdzovej pomoci AMIF9,3 mil. € v rámci núdzovej pomoci BMVI. Podmienkou pre čerpanie týchto finančných prostriedkov je naplnenie stanovených ukazovateľov, ako napríklad:

  • celková kapacita v prijímacích zariadeniach prvého kontaktu,
  • celková ubytovacia kapacita,
  • kapacita v dopravných prostriedkoch od hranice do prijímacích zariadení prvého kontaktu, alebo zo zariadení prvého kontaktu do ubytovacích centier.

Ide o verejnú podporu identifikovanú v grantovej zmluve na poskytovanie prvého prijatia pre vysídlené osoby z Ukrajiny prostredníctvom národných, lokálnych, resp. regionálnych autorít a občianskych spoločnosti. Vyhodnotenie plnenia ukazovateľov bude predložené Európskej komisii formou záverečnej správy v októbri 2022.

„Slovenská republika bola od začiatku solidárna s ľuďmi, ktorých ruská agresia vyhnala z ich domova na Ukrajine. Po viacerých návštevách to skonštatovali aj predstavitelia európskych inštitúcií priamo na východnej hranici. Som rád, že EÚ ocenila našu solidaritu a vyčlenila finančné prostriedky pre krajiny, ktorých sa utečenecká kríza dotkla najviac," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Slovenskou hranicou od vypuknutia konfliktu na Ukrajine prešlo viac ako 800 tisíc osôb z toho viac ako 94 tisíc požiadalo o dočasné útočisko v našej krajine. Ministerstvo vnútra SR v súvislosti s riešením migračnej krízy realizovalo široké spektrum aktivít od vybavenia núdzového ubytovania, cez nepretržité fungovanie veľkokapacitných centier až po tlač letákov pre jednoduchšiu komunikáciu s ľuďmi utekajúcimi pred vojnou.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz