Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. február 2024, sobota
 

Slovensko je pripravené na nasadenie v plnej sile v boji proti nelegálnej migrácii

31. 10. 2023

logo Policajného zboru SR

Preventívna policajná akcia na hraniciach s Maďarskom spustená v pondelok 30. októbra mala vyslať jasný signál, že Slovensko nie je bezpečné pre tranzit nelegálnych migrantov a prevádzačov. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok  v utorok 31. októbra 2023 na brífingu po skončení akcie. Avizoval, že ministerstvo vnútra i Policajný zbor sú kedykoľvek pripravení opätovne nasadiť sily do akcie.

Minister dodal, že počas akcie nezadržali žiadneho migranta, no podarilo sa dve skupiny odradiť od prechodu hranicou.

"Preventívnou akciou sme chceli dať jasne najavo všetkým nelegálnym migrantom, ale najmä prevádzačom, že slovenská migračná politika sa jasne mení a prevádzači už nemajú na Slovensku žiaden priestor na to, aby si robili svoj biznis," vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Dodal, že bezpečnosť obyvateľov SR je na prvom mieste.

Tlačová konferencia

Do akcie nasadili stovky príslušníkov polície, vojakov, techniku, psovodov, drony aj vozidlá s termovíziou a člny. Práve vďaka technike sa podarilo odhaliť skupinu ľudí v Banskobystrickom kraji a migrantov odradiť od prechodu hranice. Minister vnútra avizoval, že rezort bude uvažovať o nahradení ľudskej sily modernou technikou. Technické vybavenie rezortu zaradil medzi problémy, ktoré bude treba riešiť. Poukázal na efektivitu modernej techniky i na súčasný stav vybavenia.

V tejto súvislosti minister vnútra Matúš Šutaj Eštok poďakoval ministrovi vnútra ČR Vítovi Rakušanovi za zapožičanie techniky počas akcie na hranici.

Dočasne poverený šéf polície Rastislav Polakovič doplnil, že doteraz polícia neorganizovala akciu v takom rozmere ako počas minulej noci. Spresnil, že dve skupiny nelegálnych migrantov spozorovali policajti v okresoch Lučenec a Veľký Krtíš. Podľa jeho slov sa však otočili a išli preč, keď videli nasadené sily.

Minister Matúš Šutaj Eštok zároveň povedal, že dianie vo svete budú ďalej sledovať a hoci sa situácia na srbsko-maďarskej hranici upokojuje, nebudú ju podceňovať. Aj preto požiadal o zvolanie bezpečnostnej rady štátu, aby sa oboznámili s informáciami od spravodajských služieb. Zdôraznil potrebu ochrany schengenu. Uvítal by, ak by jeho prvá prvá spoločná zahraničná cesta s premiérom Robertom Ficom viedla práve do Maďarska za tamojším premiérom Viktorom Orbánom. Verí, že sa podarí s maďarskou stranou dohodnúť na spolupráci a ochrane hraníc SR i schengenu.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz