Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Slovensko-maďarské rokovania o spolupráci v oblasti bezpečnosti i verejnej správy

13. 03. 2013

slovensko-madarske symboly

Minister vnútra Robert Kaliňák sa v pondelok 11. marca 2013 v Budapešti  stretol so svojim maďarskými partnermi, ministrom vnútra Sándorom Pintérom a podpredsedom vlády a ministrom verejnej správy a spravodlivosti Tiborom Navracsicsom.

 
Na stretnutí s rezortným kolegom Pintérom sa spoločne venovali zhodnoteniu úzkej policajnej spolupráce najmä v oblasti daňových podvodov, kde vzájomná kooperácia medzi maďarskou a slovenskou políciou prináša veľmi významné pozitívne výsledky v boji  proti daňovým podvodom. Keďže na stretnutí boli prítomní aj policajný prezident SR Tibor Gašpar a policajný prezident MR Károly Papp, obe strany sa intenzívne zaoberali predovšetkým oblasťami spojenými s ochranou hraníc, bojom proti nelegálnej migrácii, posilnením spolupráce pri reakciách na krízy a katastrofy, ale aj ďalším vytváraním spoločných vyšetrovacích tímov, najmä v boji proti organizovanej kriminalite. Robert Kaliňák takisto vyzdvihol význam medzinárodných zoskupení V4 a Salzburského fóra, ktorých relevanciu vidí najmä v akcentovaní spoločného postupu voči Európskej únii, ktorá by podľa jeho slov mala „významnejšou mierou podporovať svojimi operačnými programami aj bezpečnostné zložky.“ Jeho rezortný kolega Pintér túto ideu ocenil a vyjadril jej plnú podporu.

Rovnako intenzívne bolo aj rokovanie s podpredsedom vlády a ministrom pre verejnú správu a spravodlivosti Tiborom Navracsicsom, ktorý sa živo zaujímal o slovenskú reformu verenej správy známu pod skratkou ESO. Nakoľko maďarská strana je taktiež v procese zmien v rámci verejnej správy, a oba štáty spája tak spoločná história ako aj členstvo v rovnakých medzinárodných organizáciách, obaja podpredsedovia vlád sa zhodli na potrebe vzájomného prehlbovania spolupráce prostredníctvom spoločných konzultácií.

Minister Robert Kaliňák aj jeho partneri takisto vnímajú ako nevyhnutné neustále posilňovať vzájomnú spoluprácu i v oblasti výcviku a prípravy policajných zložiek. Na záver obe strany skonštatovali, že slovensko-maďarské vzťahy sú medzi oboma policajnými zbormi na vynikajúcej úrovni a že sa obe krajiny budú vzájomne podporovať pri riešení identických problémov v oblasti bezpečnosti, boja s kriminalitou ako aj výmenou informácií pri eliminácii následkov prírodných katastrof.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz