Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. máj 2024, utorok
 

Slovensko posiela do Iraku humanitárnu pomoc v hodnote 212-tisíc eur

15. 08. 2018

pomoc-irak-august2018-ilustr

Konvoj s humanitárnou pomocou v hodnote 212-tisíc eur do irackého Mosulu vypraví z logistickej základne ministerstvo vnútra SR v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí. Slovensko sa tak snaží promptne reagovať na problémy civilného obyvateľstva a rozvoja mesta Mosul.

Na tlačovej konferencii v Bratislave v stredu  15. augusta 2018 to oznámil štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Lukáš Parízek. 

Lukáš Parízek odovzdal zástupcovi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Nikolasovi Islovi symbolický certifikát o humanitárnej pomoci. Zásielka bude prepravená kamiónmi z Bratislavy a v irackom Erbile ju príjmu predstavitelia WHO a slovenskej ambasády v Bejrúte. "Tento typ pomoci vyplynul z požiadavky irackej vlády adresovanej prostredníctvom európskeho systému.

Odovzdanie pomoci

V oblasti Mosulu pracuje iba jedna detská nemocnica a deti ani dospelí nemajú prístup k základnej zdravotnej starostlivosti. Humanitárna pomoc financovaná z prostriedkov organizácie SlovakAid je súčasťou medzinárodných záväzkov Slovenska," uviedol štátny tajomník Parízek s tým, že v posledných mesiacoch Slovensko Iraku poskytlo nielen humanitárnu, ale aj rozvojovú pomoc vo výške približne milión eur.

Odovzdanie pomoci


Do mesta Mosul, v ktorom sa sústredili boje proti Islamskému štátu, sa dnes vracajú ľudia, ktorí boli nútení opustiť ho. Napriek tomu, že mesto bolo pred viac ako rokom oslobodené, nerozvíja sa tak, ako by malo. "Skôr vidíme zdevastované mesto, zničenú infraštruktúru a trpiace civilné obyvateľstvo. Infraštruktúra a služby nestíhajú pokryť požiadavky ľudí," povedal Lukáš Parízek. Slovensko do Iraku pošle anestéziologické a dýchacie prístroje, taktiež oblečenie, ležadlá, spacie vaky a prikrývky a na pediatrické oddelenia nemocníc hračky pre deti. Kamióny by sa do Iraku mali dostať za päť dní po najbezpečnejšej a najrýchlejšej trase. Do cieľovej stanice - skladu WHO v Erbile -  budú prechádzať cez turecko-irackú hranicu blízko mesta Abur.

Odovzdanie pomoci


Projekt humanitárnej pomoci pre Irak Slovensko dlhodobo realizuje v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou, ktorá v tejto krajine pomáha s obnovou zdravotníckeho systému a zabezpečuje distribúciu. "Chcel by som zdôrazniť dôležitosť slovenského príspevku. WHO chce oceniť významný dar, ktorý poskytla Slovenská republika a sme vďační za príklad, ktorý dávate v podpore zdravia a blahobytu detí a ľudí, ktoré trpia pre konflikty a vojnu," povedal pán Nikolas Isla.

Od roku 1999 Slovensko poskytlo do zahraničia  materiálnu humanitárnu pomoc v hodnote viac ako 10 miliónov eur.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz