Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. máj 2024, pondelok
 

Slovensko posilní spoluprácu s Gréckom v oblasti krízového manažmentu a civilnej ochrany

26. 10. 2021

grecko5

Minister vnútra Roman Mikulec a štátny tajomník rezortu vnútra Vendelín Leitner v utorok 26. októbra 2021 odcestovali na dvojdňovú zahraničnú cestu do Grécka. Ide o prvú návštevu ministra vnútra SR v Grécku po 27 rokoch, ktorá zároveň nadväzuje na oficiálnu návštevu predsedu vlády SR Eduarda Hegera v Aténach pred necelým mesiacom.

Agenda slovenského ministerstva vnútra je v Grécku v pôsobnosti piatich ministerstiev. Hlavnými témami utorkových rokovaní boli najmä pandémia koronavírusu a ochrana obyvateľstva pri mimoriadnych situáciách.

Minister vnútra sa stretol s gréckym ministrom pre klimatickú krízu a civilnú ochranu Christosom Stylianidisom.

Návšteva v Grécku

Christos Stylianidis sa poďakoval za pomoc, ktorú Slovensko poskytlo pri hasení požiarov v auguste tohto roku. Poďakovanie odovzdal aj priamo veliteľovi modulu pozemného hasenia lesných požiarov Petrovi Kovalíkovi, ktorý ministra vnúta SR na ceste sprevádza.

Návšteva v Grécku

„Slovensko chce posilniť spoluprácu s Gréckom v oblasti krízového manažmentu a civilnej ochrany a využiť grécke skúsenosti pri zvládaní prírodných katastrof," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Slovenská strana potvrdila záujem o spoločné cvičenia a výmenu skúseností s gréckymi kolegami, ktoré by do budúcnosti pomohli zvládať nepredvídané situácie. Vzájomnú spoluprácu hasičských zborov posilní aj memorandum o porozumení.

Návšteva v Grécku

Ministri si vzájomne vymenili informácie a skúsenosti pri zvládaní pandémie Covid-19 ako aj aktuálne prijímané opatrenia v oboch krajinách. Obaja deklarovali, že očkovanie v súčasnosti predstavuje jediný účinný nástroj pri ochrane zdravia obyvateľstva.

Minister vnútra Roman Mikulec v rámci svojej zahraničnej cesty rokoval s ministrom pre námorníctvo a ostrovnú politiku Ioannisom Plakiotakisom a s vrcholnými predstaviteľmi Helénskej pobrežnej stráže v Aténach. Ocenil aktivitu Grécka pri ochrane vonkajšej hranice EÚ, ktorá je vzhľadom na jej členitosť a dĺžku mimoriadne náročná na monitorovanie. Minister Ioannis Plakiotakis poďakoval za podporu Slovenska pri zvládaní tejto úlohy.

Minister vnútra Roman Mikulec deklaroval záujem SR naďalej pomáhať pri ochrane 14-tisíckilometrovej morskej hranice Grécka. „Nebudeme pravdepodobne prví v objeme pomoci, ale určite nebudeme poslední," uviedol minister.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz