Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. február 2024, štvrtok
 

Slovensko poslalo humanitárnu pomoc pre utečencov v Grécku

18. 09. 2020

grecko-lesbos-humanitarna-ilustr

Pomoc smeruje do utečeneckého tábora na ostrove Lesbos, kde vypukol požiar a celý tábor pre vyše 13-tisíc ľudí zostal úplne zničený. Ministerstvo vnútra zo svojich zásob vyčlenilo humanitárny materiál za viac ako 38-tisíc eur s váhou 3,4 tony: nepremokavé plachty, spacie vaky, prikrývky, karimatky, chemické toalety a kanistre.

 

Do Grécka posielame už druhú humanitárnu pomoc v tomto roku, jej realizácia je  výsledkom koordinácie rezortov zahraničných vecí a vnútra.

Pomoc v piatok 18. septembra 2020 vypravili z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave štátny tajomník ministerstva vnútra Vendelín Leitner, štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brocková a chargé d'affaires Veľvyslanectva Helénskej republiky v Bratislave Nikolaos L. Fouyas.

Vykladanie na letisku v Aténach

V reakcii na tieto tragické udalosti dnes Slovensko posiela Grécku humanitárnu pomoc. Práve v čase krízy je prirodzený pocit spolupatričnosti a empatie ešte silnejší ako inokedy," uviedla počas oficiálneho vypravenia humanitárnej pomoci štátna tajomníčka rezortu zahraničných vecí Slovenskej republiky Ingrid Brocková. 

Pred štartom vládneho špeciálu

Pomoc je súčasťou oficiálnej rozvojovej spolupráce Slovenska pod značkou SlovakAid a neohrozí potreby Slovenskej republiky v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Pripájame sa tak k širokej iniciatíve EÚ zameranej na podporu partnerských krajín vo väzbe na zabezpečovanie životných podmienok pre migrantov v Európe. „Dnes to nie je prvýkrát, čo Slovensko pomáha najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva – utečencom a migrantom. Minulý rok sme poskytli materiálnu humanitárnu pomoc pre grécke utečenecké tábory vo výške 60-tisíc eur a na jar tohto roka sme pomáhali zmierniť migračný tlak na grécko-tureckých hraniciach humanitárnou zásielkou približne v rovnakej hodnote,“ doplnila Ingrid Brocková. 

Nakladanie pomoci do vládneho špeciálu na letisku M. R. Štefánika

Dopravu nákladu na medzinárodné letisko v Aténach zabezpečil Letecký útvar MV SR. Európsku komisiu požiadame o refundáciu oprávnených nákladov na prepravu.

Nakladanie pomoci do vládneho špeciálu na letisku M. R. Štefánika

Prijímateľom pomoci je Generálny sekretariát pre civilnú ochranu v Aténach, ktorý tak, ako tomu bolo v marci 2020, zabezpečí distribúciu humanitárneho materiálu zo Slovenska pre migrantov v Grécku.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz