Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. február 2024, streda
 

Slovensko prebralo predsedníctvo v Salzburskom fóre

15. 06. 2018

salzburg-forum-halflogo

Počas 14. a 15. júna 2018 sa štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič zúčastnil na rokovaní Salzburského fóra, na ktorom po Rumunsku prebral v mene slovenského ministerstva vnútra predsedníctvo v tomto fóre. Okrem Slovenskej republiky sú členmi aj Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká Republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, a Slovinsko.

Na rokovaniach sa zúčastňuje aj tzv. skupina priateľov Salzburského fóra, ktorými sú krajiny západného Balkánu a Moldavsko.

Privítanie delegácie rumunskou ministerkou vnútra Carmen Daniela DAN

"Stretnutie členov fóra prinieslo návrhy na aktuálne problémy a výzvy,  ktorým Európa v súčasnosti čelí. Konkrétne ide o posilnenie policajnej spolupráce a bezpečnosti v regióne západného Balkánu,  ale aj zlepšenie  bezpečnosti hraníc a boj proti nadnárodnému organizovanému zločinu, ako aj nelegálnej migrácii" uviedol Rudolf Urbanovič.

 Spoločné foto zástupcov zúčastnených krajín

Ministri sa zhodli na tom, že bezpečnostná situácia na medzinárodnej a regionálnej úrovni je silným argumentom na zvýšenie policajnej spolupráce medzi členskými štátmi Európskej únie, ako aj s jej susednými krajinami. Na rokovaniach vyjadrili svoju pripravenosť na úzku koordináciu, preventívne opatrenia a vzájomnú podporu v prípade migračnej krízy. Slovensko v tejto veci prezentovalo svoj postoj a to, že agentúra Frontex by sa mala plne zamerať na zvládnutie svojich úloh daných nariadením EÚ o Európskej pohraničnej a pobrežnej stráži. Zároveň bude potrebné, aby agentúra získala potrebné zdroje na efektívne fungovanie a pomoc v otázke bezpečnosti pri migračných  krízach.

Rokovania

V tejto súvislosti sa ministri zhodli, že ochrana vonkajších hraníc EÚ a hraníc v regióne západného Balkánu je mimoriadne dôležitá. Vzhľadom na súčasnú situáciu zostanú ministri v úzkom kontakte, aby mohli čo najrýchlejšie prijať ďalšie opatrenia.

Rokovania

"Posilnenie policajnej spolupráce a bezpečnosti v regióne západného Balkánu, riadenie bezpečnosti hraníc a boj proti nadnárodnému organizovanému zločinu budú prioritami agendy Salzburského fóra aj počas slovenského predsedníctva a urobíme všetko preto, aby sme významnou mierou prispeli k riešeniu v otázkach bezpečnosti nielen občanov Slovenskej Republiky, ale celej EÚ" povedal Rudolf Urbanovič.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz