Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. máj 2024, pondelok
 

Slovensko predsedá organizácii ATLAS združujúcej protiteroristické zásahové jednotky

30. 06. 2021

atlas-ilustr

V utorok 29. júna 2021 pri príležitosti prevzatia predsedníctva v združení ATLAS sa  v rakúskom Wiener Neustadt uskutočnilo bilaterálne stretnutie ministra vnútra SR Romana Mikulca s ministrom vnútra Rakúska Karlom Nehammerom. Združenie ATLAS vzniklo na základe rozhodnutia hláv štátov a predsedov vlád členských krajín EÚ so zreteľom na Zmluvu o EÚ a stanovisko Európskeho parlamentu, ako reakcia na tragické udalosti z 11. septembra 2001 v Spojených štátoch amerických.

ATLAS združuje protiteroristické zásahové jednotky EÚ, Veľkej Británie, Švajčiarska, Nórska a Islandu.

Združeniu predsedá volený veliteľ špeciálnej jednotky, doteraz to boli velitelia z Belgicka, Holandska, Nemecka a Rakúska. Za Slovenskú republiku bol 1. októbra 2019 v Helsinkách jednohlasne zvolený za predsedu organizácie ATLAS Štefan Hamran, veliteľ útvaru osobitného určenia Prezídia PZ, známeho aj ako Lynx Commando. Atlasu bude predsedať štyri roky. Predsedníctvo prebral z rúk doterajšieho predsedu,generálneho riaditeľa rakúskej špeciálnej protiteroristickej jednotky EKO COBRA/DSE Bernharda Treibenreifa.

Bilaterálne stretnutie

Legislatívne pravidlá umožňujú osobitným zásahovým jednotkám jedného členského štátu poskytovať pomoc a/alebo pôsobiť na území iného členského štátu v prípadoch, keď ich žiadajúci členský štát o to požiada a keď s tým súhlasia.

„Primárnou úlohou Atlasu je dostať každú protiteroristickú jednotku na rovnakú, čo najvyššiu úroveň profesionality,  prostredníctvom posilnenej spolupráce a vzájomnej podpory. Výsledkom budú rovnaké šance na úspech v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu. Okrem pre nás nových technických možností a prestíže, ktorej sa Slovenskej republike vďaka predsedníctvu dostane,  ide o záväzok, ktorý prijímam so všetkou vážnosťou. Profesionálna spolupráca a pripravenosť špeciálnych jednotiek je v prípade vysokoprofilového incidentu kľúčová pri ochrane života a zdravia občanov Slovenskej republiky a Európy celkovo," skonštatoval veliteľ Lynx Commanda Štefan Hamran.

Ministri vnútra  Roman Mikulec a Karl Nehammer

 Jednou z najdôležitejších úloh, ktoré bude mať Slovenská republika ako presedajúca krajina,  je vytváranie podmienok na realizáciu naplánovaných aktivít.

„Za slovenské ministerstvo vnútra môžem deklarovať pripravenosť a podporu všetkým aktivitám spojeným s našim predsedníctvom v Atlase. Možnosti, ktoré nám z predsedníctva v tejto oblasti vyvstávajú sú mimoriadne. Verím, že sa nám ich podarí naplno využiť a nadviažeme aj na úspechy rakúskeho predsedníctva a spolu tak prispejeme k bezpečnejšej Európe," povedal Roman Mikulec.

Ministri vnútra využili stretnutie aj na výmenu najaktuálnejších informácií o nelegálnej migrácii a vzájomne sa informovali aj o režime kontrol na spoločných hraniciach v súvislosti s epidemickou situáciou.

Prečítajte si tiež: Protiteroristické Lynx Commando slovenskej polície je európskym lídrom vo vytváraní taktík pre riešenie vysokoprofilových incidentov v zastavaných oblastiach

Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz