Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Slovensku pomohlo v súvislosti s utečeneckou krízou osem krajín, transport humanitárnej pomoci zefektívni logistický hub

23. 03. 2022

slovak-aid-hub3

Žiadosti o poskytnutie materiálu, najmä prístreškov a lekárskej pomoci, vyhovelo osem krajín EÚ. Informoval o tom minister vnútra Roman Mikulec po stretnutí s eurokomisárom pre krízové riadenia Janezom Lenarčičom v stredu 23. marca 2022 Bratislave. Eurokomisár ubezpečil ministra Mikulca, že Európska komisia otvorila všetky možnosti na to, aby si Slovensko uplatnilo jednotlivé náklady.


Minister sa s Janezom Lenarčičom rozprával najmä o situácii na Ukrajine, poskytnutí pomoci pre civilnú ochranu a o zriadení medzinárodného humanitárneho logistického centra, ktorým bude pomoc prúdiť priamo na Ukrajinu. "Je to dôležité aj z pohľadu Európskej únie aj vzhľadom na množstvá, ktoré na Ukrajinu už teraz idú a samozrejme aj s pomocou tohto nášho humanitárneho hubu budú tiecť v budúcnosti," poznamenal minister Mikulec.

Tlačová konferencia ministra Romana Mikulca a eurokomisára Janeza Lenarčiča

Eurokomisár ešte v ten deň spoločne s premiérom Eduardom Hegerom a ministrom Romanom Mikulcom navštívili v Haniske pri Košiciach novovzniknutý logistický hub. Pomôcť má pri preprave humanitárneho materiálu z členských štátov EÚ cez územie Slovenska na Ukrajinu. Po Poľsku a Rumunsku ide o tretí takzvaný humanitárny hub. Štátu sa ho podarilo zriadiť v spolupráci so súkromným sektorom.

Rokovanie na MV SR

Ide o  sieť viacerých skladov a prekladísk, kde sa zhromažďuje materiálna humanitárna pomoc darcov a posiela sa odtiaľ na územie, kde je potrebná. Cieľom je najmä optimalizácia kapacít, ale aj zníženie bezpečnostného rizika pre darcovské štáty a organizácie. V prípade Ukrajiny je jedným z faktorov aj možnosť prekládky na širokorozchodnú trať.

Slovensko je z pohľadu prepravy humanitárnej pomoci krajina hraničiaca s Ukrajinou a je tranzitnou krajinou pre viaceré ďalšie európske štáty. Je preto prirodzeným očakávaním našich európskych partnerov, že takúto službu budeme poskytovať.

V humanitárnom hube

Služby samotného prekladiska môže využívať prakticky ktokoľvek – je to komerčný subjekt a štátu poskytuje časť svojich kapacít. Pre oficiálnu rozvojovú pomoc z európskych štátov však budú platiť zvýhodnené podmienky vďaka financovaniu Európskou komisiou.

Eurokomisár pre krízové riadenia Janez Lenarčič pripomenul, že takéto huby sú potrebné na manažovanie obrovských tokov pomoci, ktoré prichádzajú smerom na Ukrajinu z rôznych členských štátov EÚ. „Prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany prešlo na Ukrajinu zatiaľ 8000 ton humanitárnej pomoci," uviedol. Podľa jeho slov išlo napríklad o potraviny, lieky a iný materiál. Solidaritu, ktorú preukázali členské štáty EÚ ako aj ich obyvatelia, označil za bezprecedentnú. „Tento hub vnímam ako symbol solidarity, slovensko-ukrajinskej solidarity i európskej solidarity," povedal.

V humanitárnom hube

Kapacita humanitárneho hubu neďaleko Košíc je približne 1100 paliet denne, čo je jeden celý vlak alebo 33 kamiónov humanitárnej pomoci.  

Minister vnútra Roman Mikulec pripomenul, že vznik tohto humanitárneho hubu na východe Slovenska musí zafinancovať štát, v spolupráci s Európskou komisiou však budú požadovať refundáciu týchto nákladov.
 

Zdroj: MV SR, TASR
Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz