Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. jún 2024, piatok
 

Slovenských policajtov pomáhajúcich chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu v Maďarsku po mesiaci vystriedali kolegovia

22. 11. 2015

uhcp-madarsko-ilustr

Slovenskí policajti pomáhajú na maďarsko-srbskej hranici. Policajti sú velení do peších aj mobilných hliadok spolu s maďarskými kolegami v 12-hodinových intervaloch.

V niektorých hliadkach sú podľa potreby zaradení aj vojaci maďarskej armády. Úsek, na ktorom vykonávajú hliadkovú službu je dlhý približne 40 km. Monitorujú terén, pátrajú po nelegálnych migrantoch, koordinujú činnosť s ostatnými zložkami. Takmer každý deň zaznamenajú narušenie jednotlivých úsekov oplotenia s cieľom nelegálneho prechodu migrantov.

Zmiešané hliadky na maďarsko-srbskej hranici

Koordinácia a súčinnosť s maďarskou políciou je na vysokej úrovni. Slovenskí policajti svojou profesionalitou dokazujú, že projekt spoločných maďarsko-slovenských policajných hliadok je mimoriadne efektívny a prínosný pri ochrane schengenskej hranice.       

Slovensko vyslalo 20. októbra 2015  50-člennú policajnú jednotku do susedného Maďarska na pomoc pri riešení migračnej krízy a ochrane schengenských hraníc Európskej únie. Ide o najpočetnejšiu jednotku v doterajšej histórii Policajného zboru, ktorá pôsobí v zahraničí. Je zložená z 20 policajtov   Úradu hraničnej a cudzineckej polície PPZ  so skúsenosťami s ochranou hraníc, ktorých dopĺňajú príslušníci obvodných policajných oddelení najmä z južných častí Slovenska z Košického a Banskobystrického kraja. Maďarská strana zabezpečuje pre našich policajtov ubytovanie, stravu, majú k dispozícii lekára aj posilňovňu.  Po mesiaci, 20. novembra 2015, sa policajti vystriedali. Na pôde Akadémie PZ sa s nimi pred odchodom do Maďarska rozlúčil viceprezident PZ plk. Ľubomír Ábel spolu s vedením Úradu hraničnej a cudzineckej polície.

Policajti odchádzajúci vystriedať kolegov do Maďarska

Slovenských policajtov v maďarskom Szegede, ktorí prišli vystriedať kolegov, privítal generálmajor Dr. János Balog, veliteľ pohotovostnej polície v Maďarsku.

Kolegiálne privítanie v Maďarsku

Veliteľ zároveň poďakoval  odchádzajúcim  slovenským policajtom, ktorí od 21.10.2015 spoločne s  príslušníkmi pohotovostnej polície Maďarska a maďarskej armády vykonávali hliadkovú činnosť na maďarsko-srbskej hranici. 

Zmiešané hliadky na maďarsko-srbskej hranici


Informáciu o  vyslaní policajtov  vzala 14. októbra 2015 na vedomie vláda. „Je to jasná ukážka toho, aké vie byť Slovensko solidárne," povedal novinárom po rokovaní vlády podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák.

Slovenská strana zabezpečuje  pre policajtov výstroj a výzbroj a podľa možností aj zariadenia na nočné videnie a motorové vozidlá.  

Rozhodnutie SR vyslať príslušníkov Policajného zboru do Maďarska s cieľom ochrany vonkajších hraníc EÚ je potvrdením solidarity v rámci V4. Je zrejmé, že v súčasnosti patrí maďarská hranica medzí jeden z najexponovanejších úsekov vonkajších hraníc EÚ. Krok vlády SR je plne v súlade s platnou legislatívou EÚ a tiež v súlade s vyhlásením prijatým na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady venovanom migrácii dňa 23. septembra 2015, ktoré potvrdzuje potrebu riešiť dramatickú situáciu na vonkajších hraniciach EÚ.

Po podpise vzájomnej Dohody medzi Prezídiom Policajného zboru Ministerstva vnútra SR a Celoštátnym hlavným veliteľstvom Polície Maďarska o vytvorení spoločných hliadok na území Maďarska v rámci spoločnej operácie 20. októbra 2015 odišlo 50 slovenských policajtov.  Naša republika je pripravená pomôcť aj Slovinsku, ktoré požiadalo o policajnú a finančnú podporu na posilnenie stráženia svojich hraníc s Chorvátskom.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz