Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. júl 2024, štvrtok
 

Služba poriečnej polície pôsobí na vodných tokoch už 70 rokov

20. 05. 2021

poriecna-mikulec-ilustr

Minister vnútra vo štvrtok 20. mája 2021 navštívil Poriečne oddelenie útvaru služby poriadkovej polície PZ v zimnom prístave v Bratislave, ktoré tento rok oslavuje 70. výročie svojho založenia. Poriečna polícia má celoštátnu územnu pôsobnosť, ktorá podľa požiadaviek umožňuje jej operatívne využitie  na vodných plochách na celom území Slovenskej republiky.

 

„Polícia je v očiach verejnosti vnímaná ako uniformovaná zložka, predovšetkým v bežnom výkone služby. Súčasťou PZ sú však aj špičkoví potápači. Tento rok poriečni policajti vypátrali krátku strelnú zbraň so 6 ks nábojov a ručný granát bez výbušnej zložky. Medzi ich najväčšie úspechy patrí dohľadanie 5 kusov zbraní po 12 rokoch od ich zahodenia pod pol metrovým nánosom bahna, ako aj nájdenie zbrane rozloženej na tri časti z úkladnej vraždy v Limbachu z roku 2017. Poriečna polícia je dôležitou súčasťou Policajného zboru a aj týmto im chcem poďakovať za ich poctivú prácu," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

 Príslušníci poriečnej služby polície s ministrom Romanom Mikulcom

Okrem kvalifikovaných potápačov, z ktorých sedem disponuje kvalifikačným stupňom A (ponor do hĺbky nad 30 metrov), štyria stupňom B (ponor do hĺbky do 30 metrov) a traja stupňom C (ponor do hĺbky 12 metrov), má poriečna polícia k dispozícii aj troch psovodov a štyri vynikajúce služobné psy.

Príslušníci poriečnej služby polície s ministrom Romanom Mikulcom

Dva psy sú vycvičené na vyhľadávanie vysokorizikových chemických látok (karbofurán), jeden je expertom na  mŕtvolné pachy, ďalší špecialistom na záchranárske práce. V oblasti využitia služobnej kynológie sú služobné psy nasadzované do priameho výkonu služby a na pátracie akcie po nezvestných osobách, a to aj  v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR.

Príslušníci poriečnej služby polície s ministrom Romanom Mikulcom

Poriečne oddelenie v uplynulých mesiacoch, najmä počas prvého kola  protipandemických opatrení, spolupôsobilo pri kontrolách osôb na štátnych hraniciach s Rakúskou republikou, ako aj pri doprovodoch repatriantov pri návrate zo zahraničia.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz