Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Spojené štáty americké a Slovenská republika sa dohodli na vzájomnej výmene informácií o pohybe páchateľov odsúdených za sexuálne trestné činy spáchané na deťoch

27. 09. 2016

deti-sexualne-zneuzivanie-ilustracny

Štátny tajomník pre medzinárodné záležitosti Ministerstva vnútornej bezpečnosti USA Alan Bersin a generálna riaditeľka Kancelárie ministra vnútra Dušana Višňovská oficiálne podpísali 22. septembra 2016 Memorandum o vzájomnej výmene informácií o pohybe páchateľov odsúdených za sexuálne trestné činy spáchané na deťoch.

Zámerom memoranda je vzájomné poskytovanie informácií o známych medzinárodných cestách jednotlivcov, ktorí boli v minulosti odsúdení za sexuálne trestné činy spáchané na deťoch. Informácie budú použité na účely výkonu trestov alebo vyšetrovania tých, ktorí boli odsúdení za sexuálnych trestných činov spáchaných na deťoch, rovnako ako aj pri rozhodovaní o povolení na vstup  jednotlivca do príslušnej krajiny.

Toto je druhá dohoda svojho druhu, po podpise dohody s Veľkou Britániou v júni 2015. Dohoda  berie na vedomie zámer vlád vzájomne si poskytovať podporu a osvedčené postupy za účelom boja proti sexuálnemu vykorisťovaniu detí v cestovnom ruchu ako súčasť úsilia jednotlivých krajín chrániť deti pred sexuálnym zneužívaním.

Výmena informácií o medzinárodnom pohybe páchateľov odsúdených za sexuálne trestné činy spáchané na deťoch je pre USA prioritou. V roku 2015 USA poskytli informácie o cestách 2 172 páchateľov odsúdených za sexuálne trestné činy spáchané na deťoch zo Spojených štátov amerických do 95 krajín. Táto snaha o výmenu informácií Sekcie vnútornej bezpečnosti (HSI) Imigračného a colného úradu USA (ICE) nazvaná Operácia strážny anjel podporuje vyšetrovanie trestných činov amerických občanov alebo ľudí so zákonným trvalým pobytom v USA, ktorí cestujú do zahraničia s úmyslom nezákonného sexuálneho správania s osobou mladšou ako 18 rokov, čo je vážnym porušením právnych predpisov Spojených štátov amerických.

V Spojených štátoch amerických bola  Operácia strážny anjel  založená v rámci Jednotky vyšetrovania detského vykorisťovania Sekcie vnútornej bezpečnosti (HSI), ktorá vedie, riadi a koordinuje národné a medzinárodné vyšetrovanie detského sexuálneho vykorisťovania, vrátane vykorisťovania v cestovnom ruchu a turizme.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky spolupracuje s partnermi, ktorí sa venujú ochrane detí doma i v zahraničí, aby identifikovalo hlavné hrozby pre deti a koordinovalo elimináciu hrozieb a vyvodilo voči páchateľom zodpovednosť. Ministerstvo vnútra chráni deti pred ujmou online aj offline, priamo prostredníctvom operácií a v spolupráci s miestnymi a medzinárodnými agentúrami.

 

Zdroj ilustračného obrázka: Daily Times

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz