Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. jún 2022, pondelok
 

Správa o smrti dvoch záchranárov oficiálne potvrdená

26. 06. 2013

nanga_parbat

Dňa 23. júna  2013 v blízkosti základného tábora pod horou Nanga Parbat v Pakistane zaútočili ozbrojenci na skupinu zahraničných horolezcov. Obeťami ich útoku sa stali desiati horolezci ako aj ich pakistanský sprievodca. Žiaľ, boli medzi nimi aj slovenskí horolezci a horskí záchranári Peter Šperka a Anton Dobeš. Po neoficiálnych informáciách, ktoré prebehli médiami v nedeľu, túto tragickú udalosť dnes, 26. júna 20013,  Ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo. 

 

Ministerstvo vnútra SR a horskí záchranári vyjadrujú úprimnú sústrasť rodinám a príbuzným Petra Šperku a Antona Dobeša. Česť ich pamiatke!

Peter Šperka

Peter Šperka bol od roku 2003 profesionálny záchranár HZS, horský vodca UIAGM, účastník viacerých expedícií na osemtisícové vrcholy - Šiša Pangma (8 046 m), Manaslu (8 163 m), Broad Peak (8 047 m), Gasherbrum I (8 068 m) , Gasherbrum II. (8 035 m) a Cho Oyu (8201 m), z ktorých dosiahol vrchol Cho Oyu, Manaslu, Šiša Pangma, Gasherbrum I. K jeho horolezeckej kariére patrí aj koruna Európy a rôzne iné expedície vo svetových horách.

Anton Dobeš

Anton Dobeš, zdravotnícky a horský záchranár, bol členom lekárskej komisie JAMES-u, zúčastnil sa dvoch himalájských expedícií a to na Cho Oyu (8 201 m) a Mount Everest (8 848 m).

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz