Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

SR bude naďalej pomáhať utečencom formou humanitárneho transferu, pomoc sa navýši

07. 10. 2015

unhcr-logo

Slovensko navýši pomoc, ktorú poskytuje utečencom a osobám pod medzinárodnou ochranou UNHCR  formou humanitárneho transferu. Vyplýva to z návrhu trojstrannej Dohody medzi vládou SR, Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) o humanitárnom transfere utečencov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, cez SR. Dohodu schválila vláda 7. októbra 2015 na návrh Ministerstva vnútra SR.

Utečenci a osoby pod medzinárodnou ochranou budú pol roka umiestnení v azylovom zariadení Migračného úradu Ministerstva vnútra SR v Humennom, kde sa budú pripravovať na presídlenie do cieľovej krajiny. Doteraz to boli USA alebo Kanada. Naraz ich bude môcť byť u nás podľa dohody najviac 250, predtým bol stanovená maximálna kapacita na 150. V porovnaní s minulosťou sa tak navýši počet ľudí, ktorým takto pomôžeme. Dohoda je platná do konca roka 2017.

V minulosti sa uskutočnilo päť takýchto humanitárnych transferov realizovaných na základe dohôd podpísaných v rokoch 2009, 2010, 2012, 2013 a 2014. Slovensko takto poskytuje kapacity na zvládanie ťažkej situácie najmä zraniteľným utečencom, ako sú matky s deťmi, ktorí sa nachádzajú v konfliktných zónach a potrebujú okamžitú evakuáciu. SR je jedným z dvoch štátov Európskej únie, ktoré týmto spôsobom pomáhajú utečencom (okrem SR ešte Rumunsko).

Výber krajín, z ktorých tieto osoby prichádzajú, je v kompetencii UNHCR. V minulosti to boli ľudia okrem iného z Afganistanu, Somálska,  Iraku, Eritrei, Iránu, Etiópie, Sudánu či Palestíny. Doposiaľ (od roku 2009) sme takto prijali takmer 900 ľudí. Kam pôjdu tieto osoby po skončení ich dočasného pobytu na Slovensku, je určené ešte pred ich príchodom. Výber si robí cieľová krajina spolu s  UNHCR. 

SR poskytne týmto osobám ubytovanie, stravovanie a základné hygienické potreby v rovnakom rozsahu ako žiadateľom o udelenie azylu podľa právnych predpisov platných na SR. Ostatné výdavky spojené s ich pobytom na území SR hradia partneri.

       Dohoda upravuje:

  • podmienky humanitárneho transferu utečencov a osôb pod ochranou z krajiny ich dočasného pobytu,
  • podmienky ich dočasného umiestnenia v SR a ich následného presídlenia do tretích krajín,
  • povinnosti vlády, UNHCR a IOM pri zaobchádzaní s týmito osobami, v rámci ktorých stanovuje ich počet, miesto umiestnenia, ich právny status, potrebnú zdravotnú starostlivosť, poskytnutie sociálnych služieb, ich následnú prepravu, ako aj spôsob financovania aktivít predpokladaných touto dohodou.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz