Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 4. október 2022, utorok
 

Srbsko a Slovensko budú spolupracovať pri mimoriadnych udalostiach

04. 10. 2011

Srb 1

Slovenský tím, ktorý je určený na pomoc pri živelných pohromách v zahraničí, by mohol rýchlo zasahovať aj v Srbsku. Minister vnútra Srbskej republiky Ivica Dačić a slovenský minister vnútra Daniel Lipšic 4. októbra podpísali dohodu o spolupráci a vzájomnej pomoci pri mimoriadnych udalostiach. "Je to nadväznosť na veľmi dobré vzťahy, ktoré medzi Srbskom a Slovenskom sú," zhodnotil Lipšic. Podpísanie dohody je podľa neho dôležité, aby pomoc druhej krajine mohla byť poskytnutá čo najrýchlejšie.

Slovensko môže Srbsku pri živelných katastrofách poskytnúť personálnu a technickú pomoc. Srbský minister verí, že dohodu nebude potrebné nikdy využiť, ale jej existencia je podľa neho potrebná v prípade, že záchranárske kapacity niektorej krajiny by pri živelnej pohrome nestačili. Slovensku poďakoval za podporu srbských integračných cieľov a postoj Slovenska k otázke Kosova.

Dačič s Lipšicom hovoril aj o srbskej integrácii do Európskej únie (EÚ). Slovensko podľa Lipšica má záujem poskytnúť Srbsku svoje skúsenosti, z ktorých sa mnohé budú týkať oblasti migrácie, azylu, ochrany hraníc či boja proti korupcii a organizovanému zločinu.

 

Autor: TASR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz