Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. júl 2024, utorok
 

Štátny tajomník Ľubomír Šablica sprevádzal švajčiarsku ministerku spravodlivosti a polície počas návštevy humanitárneho centra v Gabčíkove

06. 07. 2023

svajc_6363a

Štátny tajomník MV SR Ľubomír Šablica spolu s riaditeľom migračného úradu Jánom Orlovským a zástupcom riaditeľa úradu hraničnej a cudzineckej polície Ľudovítom Bíróm sa vo štvrtok 6. júla 2023 stretli so švajčiarskou ministerkou spravodlivosti a polície Élisabeth Baume-Schneider počas jej návštevy Humanitárneho centra v Gabčíkove.

Aktuálna situácia v súvislosti s ruskou vojnou proti Ukrajine, ďalšia prognóza a príprava Slovenska a výzvy v oblasti začleňovania Ukrajincov boli hlavnými oblasťami spoločnej diskusie.

Švajčiarsko patrí medzi najvýznamnejších podporovateľov medzinárodných organizácií OSN, teda tiež UNICEF-u, ktoré dlhodobo v Gabčíkove pôsobí a pracuje s maloletými osobami z Ukrajiny. Humanitárne centrum v Gabčíkove aktuálne poskytuje ubytovanie pre viac ako 700 odídencov, pričom snahou je čo najefektívnejšie podporovať proces začlenenia sa do slovenskej spoločnosti. V tom mimoriadne pomáhajú aj mimovládne organizácie, okrem UNICEF aj Mareena.

Ľubomír Šablica a Élisabeth Baume-Schneider

Ministerka Élisabeth Baume-Schneider vyjadrila obdiv, ako sa Slovenská republika postavila k prijatiu odídencov z Ukrajiny. Zároveň vysoko ocenila kvalitu práce, ktorú Ministerstvo vnútra SR  spolu s partnermi vykonalo v súvislosti s pomocou osobám utekajúcim pred agresiou Ruska na Ukrajine.

Štátny tajomník sa poďakoval za podporu Švajčiarska Slovensku pri riešení situácie s odídencami. "Vďaka patrí aj švajčiarskemu veľvyslanectvu, ktoré sa rôznymi spôsobmi snaží pomôcť pri zvládaní mimoriadnej situácie v súvislosti s príchodom osôb z Ukrajiny, a to ako po materiálnej stránke, tak aj po diplomatickej stránke,” vyzdvihol riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský. Zároveň vyjadril vďaku medzinárodným organizáciám, ktoré sa angažujú pri pomoci odídencom.

Stretnutie v Gabčíkove

Vojna Ruska na Ukrajine sa Slovenska bezprostredne dotýka. Slovenská republika ako jedna z prvých krajín aktivovala štatút dočasného útočiska pre osoby utekajúce pred vojnou. Na Slovensku evidujeme viac ako 120-tisíc žiadostí o dočasné útočisko a 225 žiadostí o azyl.

Štátny tajomník Ľubomír Šablica  informoval švajčiarsku ministerku o aktualizácii kontingenčného plánu pre riešenie mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným príchodom obyvateľov Ukrajiny na územie Slovenskej republiky. Dodal, že  integrácia odídencov je v gescii viacerých rezortov. Situácia na slovensko-ukrajinskej hranici je v súčasnosti stabilizovaná.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz