Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. jún 2024, nedeľa
 

Štáty V4 upozoňujú na potrebu riešení príčin migrácie, nielen jej dôsledkov

21. 06. 2019

v4-visegrad-ilustr

Nový eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo by mal pochádzať z krajiny, ktorá rieši skôr migráciu po zemi, nie po mori. Po stretnutí so svojimi rezortnými kolegami z krajín V4 to uviedla ministerka vnútra Denisa Saková v piatok 21. júna 2019 v Bratislave.

Podľa jej slov sa krajiny zhodli na viacerých požiadavkách, o konkrétnych menách by mali hovoriť v najbližších dňoch.

"Sme za to, aby bol schengenský priestor zachovaný, aby sme efektívne chránili jeho vonkajšiu hranicu a plnili všetky dohody v rámci readmisií a návratovej politiky," priblížila Denisa Saková. Krajiny V4 tiež podľa nej volajú po jasnej zodpovednosti pri udeľovaní azylov a po riešení príčin migrácie, nielen dôsledkov. Zástupcovia krajín tiež v piatok zopakovali, že odmietajú povinné relokácie.

Rokovanie pracovných tímov

Partneri sa venovali aj zhodnoteniu slovenského predsedníctva vo V4. To podľa ministerky Sakovej dosiahlo pokrok najmä v rámci riešenia efektívneho nasadenia síl a prostriedkov v krajinách západného Balkánu prostredníctvo využívania kontaktných bodov. "V rámci týchto kontaktných bodov rozosielame a zhromažďujeme informácie o nasadení prostriedkov našich štyroch krajín v krajinách západného Balkánu," vysvetlila.
Za ďalší úspech koordinačnej skupiny označila rozšírenie mandátu Frontexu.

Účastníci stretnutia

Maďarský minister vnútra Sándor Pintér potvrdil, že slovenské predsedníctvo vo V4 "dosiahlo veľa výsledkov", poľská šéfka rezortu Elžbieta Witek uviedla, že si ho "vysoko cení". Štátny tajomník českého ministerstva vnútra Jakub Kulhánek doplnil, že pre súčasné české predsedníctvo je "latka nastavená mimoriadne vysoko". Vo štvrtok 20. júna 2019 predseda vlády SR Peter Pellegrini v Bruseli predsedníctvo symbolicky odovzdal českému premiérovi Andrejovi Babišovi.

Slovensko prevzalo ročné predsedníctvo V4 1. júla 2018 od Maďarska. Sloganom slovenského predsedníctva bol Dynamický Vyšehrad pre Európu a svet, pričom jeho agenda bola postavená na troch hlavných prioritách — silná Európa, bezpečné prostredie a inteligentné riešenia.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz