Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. február 2024, štvrtok
 

Stretnutie generálnych riaditeľov krízového riadenia a civilnej ochrany štátov V4 prinieslo víziu intenzívnejšej spolupráce

16. 06. 2023

v4-logo

Dvojdňová konferencia generálnych riaditeľov krízového riadenia a civilnej ochrany štátov V4, ktorú vo štvrtok 15. júna 2023 otvoril štátny tajomník MV SR  Ľubomír Šablica, sa niesla v duchu rozvíjania spolupráce a zdieľania skúseností v oblastiach predstavujúcich najväčšie výzvy, ktorým v súčasnosti región čelí. 

 Štáty V4 boli v posledných rokoch vystavené priamemu tlaku v súvislosti s príchodom osôb utekajúcich pred vojnou Ruska na Ukrajine, neregulérnou migráciou po západobalkánskej trase, či masívnymi lesnými požiarmi a záplavami. 

"Naše úsilie pri vzájomnej pomoci je motivované záujmom o  a bezpečie našich občanov. Spolupráca medzi štátmi V4 môže byť príkladom toho, ako sa dá spoločne čeliť výzvam, ktoré v mnohom presahujú kapacity ktoréhokoľvek štátu,” povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Ľubomír Šablica.

Učastníci konferencie

Práve pomoc Ukrajine a príprava na ďalšie výzvy týkajúce sa neregulérnej migrácie boli nosnými témami diskusie. Poľskí, českí a maďarskí kolegovia priblížili fungovania základných mechanizmov pri príchode odídencov, logistických HUB-ov, či informačných stredísk. Podelili sa tiež o cenné informácie, ktoré môžu pomôcť zefektívniť spomínané procesy na slovenskej strane. 

Učastníci konferencie

Generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová informovala o krokoch, ktoré sú za účelom zmiernenie neregulérnej migrácie v súčinnosti s Policajným zborom výkonávané a plánované. 

"Našou povinnosťou je zabezpečiť, aby boli kroky prijaté na zmiernenie dopadov tohto javu legitímne v rámci medzinárodného práva, a aby sme zároveň zohľadňovali všetky bezpečnostné aspekty. Krajiny V4 nepatria medzi cieľové krajiny pre tieto osoby, napriek tomu musíme byť pripravení na najrôznejšie možnosti,” zdôraznila Michaela Kaňová. 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz