Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. júl 2024, piatok
 

Stretnutie ministrov vnútra V4 v Luxemburgu

13. 06. 2024

v4-visegrad-ilustr

Zasadnutie ministrov vnútra V4 v Luxemburgu sa uskutočnilo pod záštitou českého predsedníctva vo V4 v stredu 12. júna 2024, deň pred rokovaním Rady ministrov pre vnútorné záležitosti. 

V kontexte ostatných volieb do Európskeho parlamentu a s výhľadom júnového samitu EÚ, kde majú lídri EÚ prijať novú strategickú agendu, ktorá určí hlavné smerovanie Únie v jej ďalšom inštitucionálnom cykle, ako aj nadchádzajúcich predsedníctiev Maďarska a Poľska v Rade EÚ, predstavitelia jednotlivých krajín 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vyzdvihol ako priority na nasledujúce obdobie riadne fungovanie schengenu, posilnenie ochrany vonkajších hraníc a efektívne návraty, ktoré Slovenská republika dlhodobo presadzuje na európskej úrovni. Slovensko je otvorené aj inovatívnym prístupom vrátane možnosti využívať extrateritoriálne centrá na spracovanie žiadostí o azyl mimo EÚ. 

Na dobré fungovanie Schengenského priestoru má dôležitý vplyv vízová politika, je nevyhnutné vytvárať tlak na tretie krajiny, hlavne krajiny západného Balkánu, aby si svoju vízovú politiku zosúladili s vízovou politikou členských štátov. Opätovné zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach by malo zostať iba krajným riešením. 

Minister vnútra partnerov informoval o súčasnej situácii z pohľadu sekundárnej tranzitnej migrácie na území SR, ktorá medziročne klesla. Na východnej hranici so Slovenskom je situácia aktuálne pokojná. Spoločné hliadky na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici sú účinnou prevenciou nielen nelegálnej migrácie, ale aj cezhraničnej trestnej činnosti.

Ministri diskutovali aj o otázkach vnútornej bezpečnosti v kontexte ruskej agresie proti Ukrajine, krízového riadenia, externej dimenzie migrácie a readmisie. 

Na záver stretnutia Česká republika odovzdala predsedníctvo vo V4 Poľskej republike.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz