Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Systém prvej finančnej pomoci pre obyvateľov obcí postihnutých povodňami

08. 06. 2010

povodne

Vláda SR na mimoriadnom rokovaní vyčlenila na pomoc pre povodňami postihnuté obce a mestá 25 miliónov €. Časť z týchto peňazí /približne tretina/ sa použije na tzv. prvú finančnú pomoc občanom na zabezpečenie existenčných potrieb, ako napríklad odstraňovania vody, nánosov bahna, nákup spotrebičov, čistiacich prostriedkov a podobne. Samotné štandardné odškodnenie sa bude realizovať neskôr v priebehu niekoľkých týždňov po kompletnom vyčíslení škôd.

Prostriedky na tzv. prvú finančnú pomoc budú rozdelené na základe zoznamov poškodených domov s presnými adresami občanov, ktoré majú v teréne zozbierať starostovia obcí, ktorí ich cez príslušné obvodné úrady zašlú Ministerstvu vnútra SR. To prostredníctvom Slovenskej pošty pošle peniaze priamo k občanom, ktorí si ich budú môcť vyzdvihnúť prostredníctvom poštovej poukážky.

Rýchlosť poskytnutia prostriedkov na tzv. prvú finančnú pomoc závisí od schopnosti obcí odovzdať presné a kompletné údaje Ministerstvu vnútra SR. Vo väčšine prípadov by však mali občania dostať peniaze v priebehu niekoľkých dní. Ak by sa aj stalo, že niektorí občania kvôli nekompletným, či nepresným zoznamom túto finančnú pomoc v prvej vlne nedostanú, alebo ju dostanú v inej výške, ako určujú stanovené kritériá, okamžite po ohlásení problému starostovi alebo obvodnému úradu im budú peniaze v nárokovateľnej výške poskytnuté.


Model rozdelenia prvej finančnej pomoci:

  • 300 € - ak došlo k zatopeniu technických priestorov /garáže, pivnice a pod./
  • 1000 € -  ak došlo k zatopeniu obytných priestorov
  • 3000 € -  ak došlo k zničeniu domu tak, že je dlhodobo neobývateľný.

    Zdroj: MV SR
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz