Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Tematické stretnutie o kultúrnych odlišnostiach a podobnostiach

10. 05. 2017

Deň utečencov 2011 ilustrak

Vo štvrtok  4. mája 2017 Migračný úrad MV SR v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu zorganizoval v rámci aktivít Európskej migračnej siete tematické stretnutie s názvom Kultúrne odlišnosti a podobnosti.

Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia mimovládnych organizácií, Štátneho pedagogického ústavu, UNHCR, IOM, ako aj samotní cudzinci.

Keďže migračný úrad pripravuje príručku o živote v Slovenskej republike pre žiadateľov o azyl, hlavným cieľom stretnutia bola výmena informácií a skúseností zo života na Slovensku a diskusia o spoločensko-kultúrnych špecifikách s osobami, ktoré už prešli azylovou procedúrou. Pozvaní cudzinci pochádzajú zo Sýrie, Iraku, Afganistanu a Somálska.

Výstupy zo stretnutia boli  zapracované do pripravovanej príručky. Príručka bude dôležitou pomôckou pre osoby, ktoré vstúpia na územie SR a požiadajú o azyl. Vďaka tejto príručke sa tak budú môcť rýchlejšie pripraviť na špecifiká života v SR, a to najmä vo vzťahu k cudzincom. Tento materiál bude zároveň slúžiť aj ako manuál pre sociálnych pracovníkov, ktorí sa v azylových zariadeniach venujú problematike kultúrnej orientácie.

Pozvaní cudzinci si pripravili krátku prezentáciu o bežnom živote v krajine pôvodu, o tom aké boli dôvody ich odchodu. Zároveň účastníkom priblížili ich vnímanie života v našej krajine v porovnaní s ich predchádzajúcim životom.

Migračný úrad pokladá stretnutie za veľmi úspešné a v takýchto aktivitách plánuje pokračovať. 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz