Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. september 2023, utorok
 

Témou Salzburského fóra boli otázky nelegálnej migrácie

15. 12. 2021

salzburg-forum-halflogo

Témou stretnutia ministrov vnútra krajín Salzburského fóra v utorok 14. decembra 2021 boli otázky migrácie na trase východného Stredozemia a západného Balkánu. Slovenskú republiku zastupoval štátny tajomník MV SR Vendelín Leitner.

Vzhľadom na pandemickú situáciu v Európe sa maďarské predsedníctvo rozhodlo pravidelné stretnutie zorganizovať online formou.

Tak ako Európska únia i Slovensko prikladá otázkam migrácie vysokú dôležitosť a táto oblasť ostáva naďalej dôležitou výzvou. „Aktuálne migračné vlny spojené s nestabilitou vo svete, nás len pripravujú  na čas, keď budeme čeliť oveľa väčším migračným tlakom a to v súvislosti s klimatickou zmenou. Rozvíjanie vzájomnej spolupráce považujem za veľmi dôležité a mala by byť zjednotená v kľúčových oblastiach, akou je aj efektívna návratová politika," povedal Vendelín Leitner.

Rokovanie sa uskutočnilo online formou

Celková nelegálna migrácia na území SR v januári až novembri 2021 dosahovala o 46 percent vyššiu úroveň v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020. Evidujeme nárast z 1 085 na 1 586 cudzincov, čo je o 501 osôb viac.

Rokovanie sa uskutočnilo online formou

Štátny tajomník Vendelín Leitner  na konferencii tiež pripomenul, že na migračných trasách je vysoké riziko obchodovania s ľuďmi. Poukázal na fakt, že absencia harmonizácie trestného práva v oblasti prevádzačstva a obchodovania s ľuďmi komplikuje účinný boj proti organizovanému zločinu v týchto oblastiach.

Ministerská videokonferencia sa konala pri príležitosti ukončenia polročného predsedníctva Maďarska v Salzburskom fóre. Štátny tajomník MV SR Vendelín Leitner zároveň poďakoval končiacemu sa predsedníctvu Maďarska za výbornú prácu počas uplynulých mesiacov. Predsedníctvo v Salzburskom fóre preberie Poľsko (01 – 06/2022).

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz