Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Terénni zdravotní asistenti pre rómske komunity sú už vyškolení

15. 07. 2013

romsky-asistent

V rámci projektu ZDRAVÉ KOMUNITY zabezpečil Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity koncom júna školenie 36 zdravotných asistentov a 4 koordinátorov, ktorí budú pôsobiť priamo v teréne v rómskych osadách či komunitách. Išlo o špeciálne vzdelávanie pre prácu v ťažko prístupnej cieľovej skupine.

Každý asistent absolvoval dvojstupňové odborné vzdelávanie v oblasti prevencie šírenia nákaz, infekčných a epidemických ochorení, ďalej poskytovania prvej pomoci, merania krvného tlaku a použitia materiálu zo zdravotnej brašne. Zdravotní asistenti boli tiež školení v oblasti základov biológie človeka, v oblasti starostlivosti o tehotné ženy a novorodencov. A tiež ovládajú základy špecializovaného poradenstva v oblasti zdravotníctva a základné komunikačné zručnosti v práci s rómskou komunitou.

Popri každodennej práci v teréne budú vykonávať aj osvetovú činnosť, akou je napríklad organizovanie prednášok o hygiene, infekčných ochoreniach, sexuálnej výchove a pod. Do konca roka plánuje Úrad splnomocnenca navýšiť počet osôb v teréne na 120.

Podľa splnomocnenca Petra Polláka tento program prospeje nielen samotným Rómom, ale aj Slovenskej ekonomike. „Výsledkom projektu budú ušetrené finančné prostriedky v štátnom rozpočte, ktoré v súčasnosti vynakladáme na zdravotnú starostlivosť rómskych komunít. Podľa rôznych štatistík sa Rómovia dožívajú kratšieho veku ako majorita a trpia väčším výskytom srdcovocievnych ochorení".

Lokality pôsobenia zdravotných asistentov: Huncovce, Jurské, Krížová Ves, Rakúsy, Výborná, Podhorany, Slovenská Ves, Stráne pod Tatrami, Veľká Lomnica, Hrabušice, Letanovce, Spišský Štiavnik, Hranovnica, Jánovce, Smižany, Vydrník, Žehra, Richnava, Hermanovce, Kapušany – Cehelňa, Kojatice, Svinia, Jarovnice, Ch. Jakubovany, Nižný Tvarožec, Zborov, Varhaňovce, Čičarovce, Trhovište, Vrbnica, Drahňov, Laškovce, Strážske, Veľké Kapušany, Vaľkovňa, Telgárt.

Lokality pôsobenia zdravotných koordinátorov: Kežmarok, Poprad, Spišská Nová Ves, Michalovce, Prešov, Bardejov.

Cieľom programu je, aby v každej rizikovej lokalite pôsobil jeden zdravotný asistent. Asistent bude z lokality, kde bude pôsobiť. Ľudia budú voči nemu pociťovať väčšiu dôveru, čo odbúra prvotné problémy pri prekonávaní bariér. Okrem toho si túto činnosť pochvaľujú aj samotní lekári pôsobiaci v rómskych lokalitách.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz