Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. december 2023, piatok
 

Tohtoročná misia našich policajtov v Chorvátsku splnená a ukončená

20. 09. 2019

croatia-chorvatsko-ilustr

Slovenskí policajti sa aj toto leto starali o bezpečnosť turistov v Chorvátsku. Za 11 rokov sa naši policajti zdokonalili v cudzích jazykoch, chorvátskych predpisoch, rozšírila sa oblasť ich pôsobenia, pomáhajú na súši aj na mori, slúžia na označených policajných autách, čo sa stretáva s pozitívnymi ohlasmi verejnosti. Novinkou bolo, na žiadosť partnerskej polície, predĺženie lehoty pôsobenia, a to už od 15. júna až do 15. septembra.

 

Počas misie  od 15. júna 2019 do 15. septembra  2019 pomohli slovenskí policajti v Chorvátsku slovenským turistom i turistom z iných štátov v  371 prípadoch. 

Slovenským občanom predovšetkým radili telefonicky, v mnohých prípadoch aj osobne. Slovenskí policajti nepomáhali len našim občanom, ale aj poľským a českým turistom a dokonca aj turistom z Nemecka, Fínska a iných krajín, ktorí ich kontaktovali s problémami práve preto, že ich videli na služobnom vozidle s označením POLÍCIA. Vo viacerých prípadoch tlmočili chorvátskym policajtom potrebné vyjadrenia turistov z rôznych krajín.

Slovensko-chorvátska policajná hliadka

Slovenskí policajti poskytovali pomoc pri úmrtiach slovenských občanov, pri pátraní po slovenských občanoch, pri platení pokút za dopravné priestupky, pri strate dokladov, pri krádežiach vecí, hotovostí a dokladov, pri dopravných nehodách, pri zadržaní slovenských občanov z dôvodu spáchania trestného činu, resp. priestupku, pri odtiahnutí motorových vozidiel v prípadoch nesprávneho parkovania.

Slovensko-chorvátska policajná hliadka

Množstvo informácií bolo poskytnutých v prípadoch upchatia hlavných a vedľajších ciest v kritických situáciách, v prípadoch požiarov poskytovali informácie o stave a o uzatvorení hlavných a vedľajších cestných ťahov. Zo všetkých vyslaných krajín boli naši policajti najlepšie jazykovo zdatní, o čom svedčí aj množstvo rozhovorov, ktoré poskytli zahraničným médiám.

Najčastejšie riešili:

  • stratu cestovných dokladov, vodičských oprávnení a finančnej hotovosti,
  • dopravné priestupky slovenských občanov v HR (predovšetkým nesprávne parkovanie v turistických strediskách a následné odtiahnutie vozidla),
  • dopravné nehody s účasťou slovenských turistov,
  • krádeže dokladov, finančnej hotovosti a iných cenných vecí z motorových vozidiel a apartmánov,
  • poškodenia motorových  vozidiel slovenských občanov (na verejných parkoviskách),
  •  narušovanie verejného poriadku turistami, vo veľkej miere hlavne pod vplyvom alkoholu,

Najzávažnejšie prípady:

  • asistovali pri riešení prípadov zadržania slovenských občanov v turistických strediskách pri spáchaní priestupkov a trestných činov, 
  • asistovali pri pátraní po nezvestných osobách, 
  • asistovali pozostalým v prípadoch úmrtia slovenských občanov,

Situácia na cestách v Chorvátsku bola tento rok priaznivejšia, pri dopravnej nehode nezomrel ani jeden Slovák. Slováci boli účastníkmi dopravných nehôd v Chorvátsku v menšom počte ako v predchádzajúcom roku, a aj následky nehôd sú menej tragické. V ôsmich prípadoch asistovali naši policajti pri úmrtí slovenských občanov, išlo o úmrtie v dôsledku zlyhania srdca resp. utopenia. 

Aj keď oficiálne vyhodnotenie turistickej sezóny bude chorvátskou políciou vykonané neskôr, bez akýchkoľvek pochybností už teraz možno konštatovať, že naši policajti boli  významným prínosom nielen pre zvýšenie bezpečnosti slovenských turistov v najnavštevovanejšej krajine, ale aj významnou pomocou turistom z iných krajín i chorvátskym kolegom. Podľa vyjadrení nadriadených z radov chorvátskej polície sú naši policajti mimoriadne pracovití, profesionálne zdatní, ochotní pracovať kedykoľvek, sú komunikatívni a očakávaní aj v ďalšom roku. Mentalita policajtov oboch štátov je veľmi podobná, čo môžem potvrdiť nielen na základe vyjadrení našich policajtov, ale aj na základe vlastných skúseností. Policajti sú na celom svete rovnakí, riadia sa heslom pomáhať a chrániť a sú hrdí na svoje povolanie,“ uzavrel slovenský policajný pridelenec v Chorvátsku gen. JUDr. Marian Slobodník.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz