Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Tohtoročná slovenská policajná misia v Chorvátsku úspešne skončila

11. 09. 2017

chorvatsko-pz-sr-2017-ilustr

Projekt „Bezpečná turistická sezóna - TOURS 2017“ opäť potvrdil opodstatnenosť a efektívnosť v rámci spolupráce slovenských a chorvátskych policajtov. Po úspešnom pôsobení slovenských policajtov v Chorvátsku v rokoch 2008 až 2016 sa projekt realizoval aj v letnej sezóne tohto roka.

 Na základe Dohody medzi vládou Chorvátskej republiky a vládou Slovenskej republiky o policajnej spolupráci a vykonávacieho protokolu medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Chorvátskej republiky o spolupráci počas letnej turistickej sezóny vyslala slovenská polícia do Chorvátska osem policajtov. Tento rok boli naši policajti po prvýkrát služobnými vozidlami s označením polícia. Mohli tak pomáhať po celom pobreží Jadranského mora. Malo to veľmi pozitívny ohlas u turistov, pretože im mohli efektívnejšie pomáhať.

Cieľom vyslaných policajtov bolo zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti slovenských turistov dovolenkujúcich v Chorvátsku a poskytnúť im pomoc a asistenciu počas tranzitu cez územie Chorvátska. Taktiež v spolupráci s chorvátskou políciou dohliadali na slovenských občanov, a tak predchádzali prípadným incidentom zapríčineným slovenskými turistami. Službu vykonávali policajti vo svojich policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi. Služby boli realizované formou pešej respektíve motohliadky, spoločne s jedným alebo dvoma policajtmi z policajnej stanice a tiež boli zapájaní do služieb na mori a aj na letisku.

Slovensko-chorvátska policajná hliadka

O bezpečnosť dovolenkárov sa od 1. júla do 31. augusta staralo osem policajtov (štyri dvojčlenné hliadky). Pôsobili v rekreačných oblastiach:

 • Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Trogir);
 • Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica).

 Prípady pomoci policajtov turistom:

Slovenským občanom bola poskytnutá pomoc predovšetkým formou informácií podaných cez telefón, ale v mnohých prípadoch aj osobne. Slovenskí policajti pomáhali nie len slovenským, ale aj poľským a českým turistom a dokonca aj turistom z Fínska, ktorí sa na našich policajtov obrátili s problémom práve preto, že ich videli na služobnom vozidle s označením „POLÍCIA“.

Slovensko-chorvátska policajná hliadka

Vo viacerých prípadoch tlmočili chorvátskym policajtom potrebné vyjadrenia českých a poľských turistov. Slovenskí policajti poskytovali pomoc pri platení pokút za dopravné priestupky, pri strate dokladov, pri krádežiach vecí, hotovostí a dokladov, pri dopravných nehodách, pri zadržaní slovenských občanov z dôvodu spáchania trestného činu, resp. priestupku, pri odťahovaní motorových vozidiel. Množstvo informácií bolo poskytnutých v súvislosti s tvorením kolón na hlavných a vedľajších cestách v kritických situáciách, v prípadoch požiarov poskytovali informácie o stave a o uzatvorení hlavných a vedľajších cestných ťahov. Občania SR si nie vždy vhodne naplánovali cestu k Jadranskému moru a späť a dostávali sa často do nepríjemných situácií a žiadali od slovenských policajtov nielen informáciu, ale aj okamžité vyriešenie danej situácie.

Najčastejšie riešené prípady:

 • strata a krádež cestovných dokladov, vodičských oprávnení a finančnej hotovosti a iných cenných vecí z motorových vozidiel a apartmánov,
 • straty kľúčov od vozidla a privolanie asistenčnej služby na otvorenie vozidla,
 • ohlasovacia povinnosti občanov SR pri ubytovaní v Chorvátsku,
 • dopravné priestupky slovenských občanov v HR (predovšetkým nesprávne parkovanie v turistických strediskách a následné odtiahnutie vozidla),
 • dopravné nehody s účasťou slovenských turistov,
 • riešenie problémov s ubytovaním – nespokojnosť s ubytovaním, neochota zaplatiť za poskytnuté služby,
 • poškodenia motorových  vozidiel slovenských občanov (na verejných parkoviskách),
 • problémov pri vrátení prenajatých motoriek a lodí,
 • narušovanie verejného poriadku turistami, vo veľkej miere hlavne pod vplyvom alkoholu,
 • pomoc pri pátraní po stratených, resp. nezvestných osobách.

Najzávažnejšie riešené prípady:

 • asistencie pri riešení prípadov zadržania slovenských občanov v turistických strediskách s omamnými a psychotropnými látkami,
 • asistencie pri zadržaní slovenských občanov z dôvodu spáchania trestných činov krádeží,
 • asistencia pri pátraní po nezvestnej osobe a následná pomoc pri stotožnení a identifikácii občana SR v Crikvenici.

 V ďalších prípadoch išlo predovšetkým o pomoc slovenských policajtov  pri komunikácii (tlmočení) medzi chorvátskou políciou, súdmi a slovenskými turistami (prípadne turistami z iných krajín), asistencia pri policajných a súdnych úkonoch a podobne.

Chorvátska polícia ocenila predovšetkým ochotu a obetavosť slovenských policajtov pri riešení rôznych prípadov, ich profesionalitu a vynikajúcu znalosť chorvátskeho jazyka.

Pracovné stretnutie

Slovenskí policajti pôsobiaci v Chorvátsku svojou profesionalitou dokázali, že projekt spoločných slovensko-chorvátskych policajných hliadok je mimoriadne efektívny a prínosný pre turistov a aj pre chorvátsku políciu.

Slovenskí turisti sa pri riešení problémov a krízových situácií na Jadranskom pobreží s dôverou obracali na slovenské policajné hliadky. Počet prípadov, kde slovenskí policajti pomáhali osobne, je dôkazom správneho výberu lokality pre činnosť slovenských policajtov. Profesionalitu policajtov ocenili turisti aj pre výbornú znalosť chorvátskych právnych noriem.

Tento objektívny fakt potvrdzuje aj skutočnosť, že chorvátske média venovali činnosti slovenskej polície v Chorvátsku veľký priestor spomedzi zahraničných policajných zborov, ktoré pôsobili na Jadrane.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz