Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 3. marec 2024, nedeľa
 

Turisti by mali v týchto dňoch dôkladne zvážiť výber turistickej trasy a zimnej horskej výbavy

07. 11. 2022

hzs-zlanovanie1

Jeseň je pre mnohých turistov najlákavejším obdobím pre horské túry. S ochladením v horách často prichádza k rýchlej zmene počasia a aj nenáročný výstup sa môže v okamihu zmeniť na boj o záchranu zdravia či života. Aktuálne v Nízkych Tatrách,  Západných Tatrách, Vysokých Tatrách či v pohorí od nadmorskej výšky 1500 metrov je súvislá vrstva nového snehu.

Horská záchranná služba v čase zimnej uzávery turistických chodníkov odporúča dôkladne zvážiť výber trasy a zimného výstroja.

„Zvážte, na aký účel budete mačky  používať a  akému namáhaniu budú vystavené. Nielen ich voľba ale aj chôdza v nich musí byť správna. Pri stúpaní sa prvé zabárajú špičky. Pri ich používaní  sa odporúča chodiť viac rozkročmo, aby ste hrotmi nezavadili o časti oblečenia, a nedošlo k zakopnutiu. Naopak  pri zostupových trasách sa ako prvé zabárajú do snehu zadné hroty," zdôrazňuje riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Zároveň vysvetľuje, že ak  sú svahy menej strmé a sneh nie je tvrdý, odporúča sa použiť klasické retiazkové stúpacie železá. Sú ľahšie a menej náročné na obsluhu. Sú nápomocné pri turistike do nižšie položených cieľov. Ak je však   terén tvrdý a zľadovatený, odporúča vziať si  stúpacie železá.

Záchrana v horách

Na  Tiesňovej  linke HZS  18 300 v uplynulých dňoch (01.11. – 06.11.2022) zaevidovali  viacero tiesňových volaní:

  • Jeden z turistov  vystupoval Via Ferratou na Martinské hole a pre šmykľavý a podmočený terén nedokázal samostatne pokračovať. Záchranári ho vyslobodili pomocou lanovej techniky.
  • Na schodoch rozhľadne Špicák nad Strečnom nešťastne zakopla žena a pri páde utrpela úraz hlavy a rebier. Horskí záchranári ju zniesli na nosidlách a následne previezli do nemocnice.
  • O pomoc  po páde približne z 10-metrovej výšky na Repiskách v Demänovskej doline požiadala lezkyňa,  ktorú  záchranári  po ošetrení transportovali s poranením hrudnej chrbtice do nemocnice.
  • Pomáhali aj turistke, ktorá  zakopla na turistickom chodníku medzi Štrbským a Popradským plesom.  S podozrením na  fraktúry oboch končatín ju previezli do najbližšieho nemocničného zariadenia.
  • Záchranári v Malej Fatre boli požiadaní o súčinnosť pri pátraní po mužovi v oblasti Kýčery pri obci Terchová. Do pátracej akcie sa zapojili traja horskí záchranári spolu so psami. V súčinnosti s Letkou MV SR terén zmapovali. Muža našli, ale žiaľ už  bez známok života.

Horskí záchranári  dôrazne apelujú na turistov, aby pár dní pre túrou vynechali iné športové aktivity, prípadne  minimálne deň pred túrou zvoľnili pracovné tempo a dopriali si kvalitný spánok.  V batohu turistu nemôže chýbať dostatočné množstvo tekutín  a vhodná strava s vysokým podielom energie.  Ak sa počas túry cítite unavení, menšia  prestávka a napríklad energetická tyčinka, či orechy vám dokážu dodať stratenú energiu. Predísť tak môžete zakopnutiu či pádu, pretože k nim  dochádza pomerne často a spôsobené sú aj zníženou nepozornosť a únavou.

Viac informácii  na  webe: Horská záchranná služba – Mountain Rescue Service (hzs.sk) a ich FB stránke:  https://www.facebook.com/hzs.sk.

Foto: HZS

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz