Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. júl 2024, nedeľa
 

Turistov v horách pribúda, horskí záchranári pracujú nepretržite

03. 08. 2022

hzs-zasah-narocny 3

Horská záchranná služba zaznamenáva oproti minulému roku  v slovenských horách nárast turistov. Letná sezóna je v plnom prúde a tímy horských záchranárov absolvujú denne niekoľko zásahov a záchranných akcií. Najčastejšími úrazmi v letných mesiacoch  sú poranenia dolných končatín, najmä v oblasti členkov a kolien, taktiež úrazy horných končatín vznikajúce pri pošmyknutiach a pádoch.

Príčin úrazov je viacero: mokrý terén, nevhodná obuv, zlý kondičný stav či nepozornosť pri presune na turistických chodníkoch.

Náročné zásahy HZS počas mája - júla 

„Po obmedzeniach v súvislosti s pandémiou COVID-19 je cítiť, že do slovenských hôr sa vracajú aj zahraniční návštevníci. Horskí záchranári sú v pohotovosti. K jedným z najnáročnejších zásahov patria zásahy vykonávané v nočných hodinách v exponovanom horolezeckom teréne," uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec.

  • O takýto išlo dňa 16. júna, kedy v juhozápadnej stene Jastrabej veže uviazli po zaseknutí lana dve poľské horolezkyne. Zásah a postup záchranárov HZS komplikovalo nepriaznivé búrkové počasie a tma -  v takýchto podmienkach prichádza k rýchlemu podchladeniu. Našťastie sa horolezkyne počas nočnej akcie trvajúcej až do skorých ranných hodín podarilo dostať do bezpečia
  • O tri dni neskôr sa opäť opakoval scenár, keď  HZS so žiadosťou o pomoc kontaktovali iné dve poľské horolezkyne s rovnakým problémom zaseknutého lana v postupovej ceste. Tentokrát záchranná akcia prebehla na Javorovom štíte vo Vysokých Tatrách. Horolezkyne mali šťastie, že aj napriek tomu, že sa v teréne nachádzali v neskorých popoludňajších hodinách, bolo ešte možné do zotmenia nasadiť leteckú techniku  a tak urýchliť celý proces záchrany.
  • Náročný deň zažili horskí záchranári 25. júna vo Vysokých Tatrách, kedy prebehli súbežne 4 záchranné akcie. V Kolovom sedle pod Jahňacím štítom uviazli v ťažko dostupnom teréne dvaja slovenskí turisti. V  tom čase zároveň bola prijatá tiesňová výzva od dvoch horolezcov z Ostrej vežičky, ktorí po páde do Furkotskej doliny utrpeli úrazy dolných končatín. O niekoľko minút úraz hornej končatiny spôsobený padajúcimi skalami utrpel poľský turista na Veľkej Svišťovke. A súbežne bol vykonaný zásah na turistickom chodníku vo Veľkej Studenej doline, kde potrebovala pomoc turistka s úrazom členka.

Zásahy horskej služby

V tento deň bolo možné zasahovať v súčinnosti s posádkami Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS), čím sa výrazne skrátila doba čakania na príchod záchranárov a transport pacientov na urgentné ošetrenie.  

Rodičia s malými deťmi by mali vyberať nenáročné túry

Počas júlových búrok, ktoré bývajú v horskom prostredí zvlášť nebezpečné, na vrchu rokliny Suchá Belá uviazlo 8 turistov, vrátane detí vo veku 6-12 rokov. V ten istý deň zasahovali záchranári aj v oblasti Misových vodopádov, kde pomáhali iba 3-ročnému českému chlapcovi a  jeho rodičom. Na konci júla opäť pomáhali skupine slovenských turistov, ktorí po tme bez svetla schádzali z Kláštoriska s deťmi vo veku 3-9 rokov.

Zásahy horskej služby

„Rokliny Slovenského raja sú náročné na prechod aj v čase, kedy je terén schodný, skala a technické zariadenia ako rebríky, stúpačky nie sú mokré a klzké. Rodičia s takto malými deťmi by mali zvážiť prechod cez rokliny a vybrať si menej náročnú trasu tak technicky, ako aj kondične," vysvetlil Marek Biskupič, riaditeľ Horskej záchrannej služby. HZS tiež určite neodporúča začínať akúkoľvek túru okolo obeda alebo popoludní.

Záchranu domácich miláčikov HZS nevykonáva 

Operátori HZS sa pomerne často stretávajú aj s volajúcimi, ktorí žiadajú o záchranu domácich miláčikov po uviaznutí na rebríkoch alebo uštipnutí hadmi. HZS však upozorňuje, že horskí záchranári sú primárne zdravotníckymi záchranármi a takéto zásahy nevykonávajú.

Časté chyby turistov a odporúčania horských záchranárov

Do hôr treba byť adekvátne vystrojený a kondične dobre pripravený. Stále sa opakujú tie isté vážne pochybenia: individuálny  pohyb v horách, nedostatočné informovanie blízkych o pohybe, ubytovaní a plánovaných túrach.

Časté chyby vznikajú stále aj pri plánovaní a nástupe na túru. Veľké záchranné akcie horolezcov a turistov sa pravidelne rozbiehajú v podvečerných alebo nočných hodinách. Túry by mali byť plánované s dostatočnou časovou rezervou a s ohľadom na počasie, aby sa aj v prípade problému návštevníci hôr mohli bezpečne vrátiť do zotmenia.

Zásahy horskej služby

Nedostatočná výbava pre núdzovú situáciu. Ak je človek nútený čakať na jednom mieste do príchodu záchranárov (prípadne aj prečkať noc v stene) a nemá riadne vybavenie pre núdzové bivakovanie, dochádza k rýchlemu podchladeniu organizmu. Ak je človek navyše zranený, čas na jeho záchranu sa skracuje, čo môže mať fatálne následky. Treba mať na pamäti, že s príchodom noci teplota v horskom prostredí rýchlo klesá a rozdiel medzi nočnou a dennou teplotou môže byť niekedy aj viac ako 20 stupňov.

Pre bežných turistov platia stále rovnaké zásady – mať dobrú obuv a vybavenie, dostatok tekutín, zohľadniť svoj zdravotný stav a vek detí pri výbere túry. Pri úrazoch  či navigácii v teréne pomôže Aplikácia HZS a poistenie pre zásah HZS, deti do 18 rokov poistenie pre takýto zásah nemusia mať uzavreté. V neposlednom rade treba mať plne nabitý mobilný telefón.

V prípade nejasností o pohybe v národnom parku  či uzáverách turistických chodníkov  je vhodné kontaktovať  priamo správu konkrétneho národného parku zodpovedajúcu za stav turistických chodníkov a ich priechodnosť. Pohyb v TANAP-e upravuje  Návštevný poriadok TANAP.

Prečítajte si tiež: Horskí záchranári zhodnotili úrazovosť a apelovali na zodpovedné správanie v horskom prostredí

Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz